פגיעה בציבור הפלורליסטי

גם נשים הן ציבור עם רגשות

הוצאת נשים ממודעות פרסום בירושלים מתחשבת רק ברגשותיהם של הקנאים החרדים, כותבת לורה ורטון ב-ynet

מודעה לקראת צעדת ירושלים. צילום: zeevveez, flickrמודעה לקראת צעדת ירושלים. בלי נשים. צילום: zeevveez, flickr

ההחלטה להוציא את ראשה של דוגמנית ממודעות פרסום של חברת אופנה המוצגות בירושלים עוררה מאבק בין החברה לעירייה. החברה, כותבת לורה ורטון במאמר המתפרסם ב-ynet, הסבירה כי נשים צונזרו ממודעות בירושלים בגלל דרישת העירייה. העירייה הכחישה את ההאשמות ואף איימה להגיש תביעת לשון הרע נגד החברה.

 ורטון, חברה במועצת העיר של ירושלים מטעם מרצ, מוסיפה כי למעשה, מי שנכנע לתכתיבים של היתה דווקא חברת הפרסום. חברת הסבירה כי קיצונים חרדים נוהגים להשחית תמונות של נשים בחוצות העיר. את ההפסדים סופגות חברות הפרסום. החברה אמרה גם, שהחוק מחייב אותה להראות התחשבות ב"רגשות הציבור".

לדברי ורטון, הטיעון הראשון מצביע על אזלת ידה של המשטרה,שאינה מצליחה למגר את הוונדליזם הקנאי. חברי הקבוצה הקיצונית המכונה "הסיקריקים" שורפים בתים של אויביהם, פוגעים בחנויות המוכרות מוצרים שבעיניהם אינם "צנועים" ותוקפים נשים ברחוב החרדי. התוצאה של האלימות וחוסר היכולת להתמודד עמה היא כניעתן של חברות הפרסום לחרדים. עם הטיעון השני, המתייחס לפגיעה ברגשות הציבור, יכולה העירייה להתמודד בעזרת חוק עזר עירוני וסעיפים בחוזה ההתקשרות של

האם אפשר להתחיל לתבוע חברות פרסום על העלמת נשים או חיתוך גופן כפגיעה בנשים וחוסר רגישות לציבור?

העירייה עם חברות פרסום. סעיפים אלה שומרים לעירייה את הזכות לדרוש ממפרסמים לפסול או לדרוש שינוי בפרסום, אם הוא פוגע באינטרס של העירייה או ברגשות הציבור.

לדברי ורטון, סעיפים אלה מאפשרים לעירייה לנקוט צעד נועז ולטעון שעל חברות הפרסום לדאוג למראה פלורליסטי ושוויוני – ולחייב אותן לדאוג שנשים יופיעו במודעות. "הדרת נשים וצנזורה בוטה כגון זו של המקרה הנדון פוגעות באינטרס של העירייה ובדימויה הציבורי כעיר פלורליסטית שעומדת על זכויותיהן של נשים – גם בייצוג בפרסום", כותבת ורטון. היא יוצאת נגד המשמעות המיוחסת לביטוי "רגשות הציבור".

עד כה פורש ביטוי זה כאילו יש להתחשב באוכלוסייה השמרנית יותר ובעיקר ברגשותיהם של גברים חרדים קנאים. "אבל אולי בכל זאת גם לציבור הרחב יש רגשות?" שואלת ורטון. "האם אפשר להתחיל לתבוע חברות פרסום על העלמת נשים או חיתוך גופן כפגיעה בנשים וחוסר רגישות לציבור? כלומר, האם גם לנשים יש רגשות?"

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?