אין צורך לשקר

יש עתיד מציעה חוק שיאסור לחייב חילונים לעבוד בשבת

לפי הצעת חוק שיזמה ח"כ עליזה לביא, עובד יוכל לסרב לעבוד בשבת בלי לחשוש מפיטורים

יו''ר הועדה למעמד האישה של הכנסת עליזה לביא מיש עתיד בישיבת הועדה 09.09.2013 צילום: פלאש 90ח"כ עליזה לביא מיש עתיד. צילום: פלאש 90

חברת הכנסת עליזה לביא מיש עתיד יזמה הצעת חוק, שלפיה מעסיקים לא יוכלו לחייב חילונים לעבוד ביום שבת. אם הצעת החוק תאושר, היא עשויה להביא לסגירת עסקים בשבת, שכן לא תהיה אפשרות לחייב עובדים לעבוד ביום זה.

"הושגה הסכמה עם כלל שרי הממשלה והבנתי שגם ראש הממשלה תומך בהצעה; עם זאת, משרד האוצר מתנגד ואני מנסה להגיע להבנות אתו", אמרה לביא ל"כלכליסט". שר האוצר, משה כחלון, טרם הביע עמדה בנושא. שר התיירות, יריב לוין, התנגד להצעת החוק אבל לאחר משא ומתן השתכנע והבטיח ללביא כי יתמוך בהצעה.

מלבד לביא חתומים על הצעת החוק מיקי זוהר מהליכוד, בצלאל סמוטריץ׳ מהבית היהודי, סופה לנדבר מישראל ביתנו ויוסי יונה מהמחנה הציוני.

לביא: כיום צריך לשקר ולומר שאתה דתי כדי לא לעבוד בשבת

"ההצעה נועדה להביא לתיקון המציאות ההפוכה. כיום קיימת אפליה לטובת שומרי השבת", הסבירה לביא. "מדוע ששומר שבת יוכל לנוח בשבת ואילו חילוני יהיה מחויב לעבוד?"

לדבריה, הצעת החוק נולדה בעקבות של עובדי רשות השידור, שסיפרו לה שהם מחויבים לעבוד גם בשבתות בניגוד לרצונם. הם אמרו שמאחר שאינם שומרי שבת, הם אינם מורשים לנוח. על פי התיקון המוצע, יוכל כל אדם לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי שלו, בלי לחשוש שיפוטר.

לביא אמרה שיו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הביע תמיכה בהצעת החוק. "כיום צריך לשקר ולומר שאתה דתי כדי לא לעבוד בשבת, וחילונים שלא רוצים לעבוד בשבת מסתכנים בפיטורים", הוסיפה.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?