מקרר את הציבור

פתק לחייל חרדי: "הימנע מללכת עם מדים"

חיילים חרדים סופגים השפלות ואיומים יומיומיים וחוששים מפגיעה פיזית

חיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה''. צילום: Naama, wikipediaחיילים מהגדוד החרדי ''נצח יהודה''. צילום: Naama, wikipedia

ד', חייל חרדי מבית שמש, קיבל בשבוע שעבר פתק מאזרח חרדי שהמתין אתו בתחנת אוטובוס. "בס"ד. לכבוד היהודי שאיני מכיר, אנא הימנע מללכת עם מדים אלו בתוך הציבור החרדי. אתה מקרר את הציבור נגד פסק כל הרבנים שאסרו ללכת לצבא, גם מי שלא לומד. אנא הימנע מכך. המחטיא את הרבים אין מספיקין בידו לעשות תשובה. יהודי כואב", כתב האזרח.

החייל אמר לחדשות 2 כי הפתק הוא חלק ממסכת של איומים והשפלות שהוא וחיילים חרדים אחרים סופגים רק משום שהתגייסו. "אנחנו עוברים השפלות קשות וסופגים איומים רק בגלל שאנחנו נכנסים עם מדים לתוך השכונות והיישובים שלנו, ואף אחד לא מגבה אותנו", אמר ד'. "יש איומים על החיים שלנו, ועכשיו גם לא רוצים שניסע במדים באוטובוסים. משפילים אותנו לעיני הנוסעים, ואף אחד לא פוצה פה. דמנו הפך להפקר".

לא רוצים שניסע במדים באוטובוסים. משפילים אותנו לעיני הנוסעים, ואף אחד לא פוצה פה

חייל חרדי מבני ברק אמר שאזרח דרש ממנו לרדת מהאוטובוס. "ניגש אלי חרדי וביקש ממני לרדת מהאוטובוס בגלל שאני לובש מדים. הוא אמר לי: 'לא מקובל ללכת עם מדים בבני ברק. תרד מהאוטובוס'. אף אחד לא העז להגיד לו מלה או להעיר לו".

חיילים חרדים נשואים נאלצו לאחרונה לעזוב את בתיהם, מכיוון שהלכו לבושים במדים בשכונת מגוריהם. קיצונים איימו על חייהם והם נודו מהקהילה. למרות זאת, אחד החיילים החרדים אמר שאין לו כוונה להיכנע לאיומים. "אנחנו לא מתכוונים להתקפל, אבל אני חושש שתהיה עליית מדרגה ובפעם הבאה עלולים לפגוע בנו פיזית", אמר. "אני גאה להיות חייל חרדי, אבל לצערי לא נעשה מספיק כדי לטפל באותם פורעי חוק שמאיימים על חיינו ומשפילים אותנו".

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?