עוקף בג"ץ, פעם שלישית

אושרה העברת 80 מ' ש' להבטחת הכנסה לאברכים

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "אישור קצבת הבטחת ההכנסה הבלתי חוקית לאברכים בוועדת הכספים הוא רמיסה גסה של שלטון החוק ושל עקרון השוויון וחבלה קשה בעתיד כלכלת המדינה"

כולל אברכים של חסידי ברסלב בבני ברק 19082013 צילום יעקב נאומי פלאש 90 (1)כולל אברכים של חסידי ברסלב בבני ברק (צילום אילוסטרציה). צילום: יעקב נאומי, פלאש 90

ועדת הכספים אישרה אתמול העברה של 80 מיליון שקל לצורך תשלום קצבת הבטחת הכנסה לאברכים. הוועדה אישרה גם העברה של 41 מיליון שקל לקרן לסיוע לסטודנטים נזקקים.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני מיהדות התורה, אמר: "יש טיוטת הצעת חוק ממשלתית לסיוע לסטודנטים ולאברכים נזקקים. עד שזו תאושר, ההעברה הזו תסייע להם. אף שמדובר בשתי קבוצות שאורח חייהן שונה, אני סבור שיש לאשרה כמקשה אחת".

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "אישור קצבת הבטחת ההכנסה הבלתי חוקית לאברכים בוועדת הכספים הוא רמיסה גסה של שלטון החוק ושל עקרון השוויון וחבלה קשה בעתיד כלכלת המדינה. העובדה שהקואליציה הזאת מרשה לעצמה להעביר מחדש קצבה שכבר נפסלה פעמיים בבג"ץ מוכיחה שוב שאין לה גבולות, וכל מחיר כספי או מוסרי כשר כדי לקנות עוד כמה שנות שלטון. המפלגות החרדיות פיתחו בשנים האחרונות אסטרטגיה חדשה לירוק בפרצופה של מערכת החוק הישראלית: לאשר החלטות עוקפות בג"ץ ולא חוקיות שוב ושוב וכך ליצור זמניות קבועה של מציאות עבריינית. רק בשבוע שעבר התבשרנו ששיעור הגברים החרדים העובדים הגיע ל-50%, התקדמות יפה אך רחוקה מאוד מהיעד. אישור הקצבה שתעודד אברכים להישאר בישיבה הוא פגיעה ישירה

ח"כ מיקי רוזנטל: בג"ץ פסל בשני מקרים את קצבת האברכים המפלה... המהלך של הקואליציה בוועדה נעשה במחטף נלוז ולא חוקתי

במאמץ הלאומי החיוני להוציא גברים חרדים לעבודה".

"גפני", אמר עוד רגב, "מתנהג כמו פריץ בעיירה, מעביר בקואליציה כל גחמה תקציבית שלו ואין מי שיבלום את ההשתוללות שלו". רגב הזכיר ש"רק לפני שבוע גפני הכריז ש'דרעי וביבי רבים על הקרדיט, בזמן שאני מעביר מיליונים לישיבות'. רק לפני כחודש העיתון החרדי 'משפחה' סיפר על 'משאיות הברינקסים שעוברות לישיבות' בתקופת גפני. כמה סמלית העובדה שההעברה התקציבית הראשונה של 2016 מיועדת להזרמת עוד סכום עתק לאברכים. היא ממחישה היטב את העובדה שגפני הוא יו"ר ועדת הכספים הסקטוריאלי ביותר בתולדות מדינת ישראל".

ב"ידיעות אחרונות" נכתב כי חברי האופוזיציה בוועדת הכספים סבורים כי יש לתמוך בנזקקים מכל סוג, אבל מחו על כריכת האברכים והסטודנטים יחד.

ח"כ זהבה גלאון ממרצ אמרה: "אם רוצים לעזור לאברכים, יש למצוא דרכים לכך. העברה דרך הוועדה, ללא חקיקה, זה כיפוף החוק". ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר: "בג"ץ פסל בשני מקרים את קצבת האברכים המפלה. עם קריטריונים שוויוניים, נתמוך במהלך. אבל המהלך של הקואליציה בוועדה נעשה במחטף נלוז ולא חוקתי. זה ניסיון נוסף לעקוף את פסיקת שופטי העליון".

לידיעה ב"ידיעות אחרונות"איך תוכל לפעול?