מחדל משולש

השירות האזרחי לחרדים נכשל. הגיע לפחות מחצי היעד

747 חרדים הצטרפו לשירות האזרחי בשנת הגיוס 2014. היעד שקבעה הממשלה בחוק הגיוס היה צירוף של 1,500 למסגרת השירות האזרחי

מנהל מנהלת השירות האזרחי שר שלום גרבי ומפקד מגב יורם הלוי במפגש עם בחורים חרדים העומדים להתנדב לשירות במג''ב 28/10/2012 .צילום: אורן נחשון פלאש 90.jpgמנהל מינהלת השירות האזרחי, שר-שלום ג'רבי, ומפקד מג"ב יורם הלוי במפגש עם חרדים העומדים להתנדב לשירות במג''ב (צילום אילוסטרציה). צילום: אורן נחשון, פלאש 90

מספר החרדים שהצטרפו לשירות האזרחי־הלאומי בשנה שעברה לא הגיע לחצי מהיעד שנקבע בחוק הגיוס. בשנת הגיוס 2014, שהסתיימה ביולי, הצטרפו לשירות האזרחי 747 חרדים. היעד שקבעה הממשלה היה צירוף של 1,500 חרדים למסגרת שירות זו.

עם זאת, לפי ידיעה ב"הארץ" הגיוס לצבא היה קרוב מאוד ליעד שנקבע. בשנת הגיוס 2014 התגייסו לצה"ל 2,280 חרדים, בעוד שהיעד שנקבע בחוק היה גיוס של 2,300 חרדים.

לפי נתונים למחצית שנת הגיוס 2015, שהסתיימה בסוף השנה הקלנדרית, גם השנה מספר החרדים שהצטרפו לשירות האזרחי לא הגיע למחצית מהמכסה שנקבעה. עד לסוף 2015 הצטרפו לשירות האזרחי 421 חרדים. היעד החצי שנתי היה 900 איש והיעד השנתי הוא 1,800 מצטרפים לשירות האזרחי.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב אורי רגב, אמר: "מדובר במחדל כפול ומשולש. חמור הכישלון. חמור עוד יותר שהוא נמשך כבר שנים ואיש אינו עושה דבר. חמור לא פחות ששורת גורמים, כולל חדו"ש ומינהלת השירות האזרחי, הזהירו שזה בדיוק מה שיקרה אם יוענק פטור גורף לתלמידי הישיבות. מחוקקי חוק הגיוס ידעו והתעלמו".

מנכ"ל חדו"ש: העובדה שמחדל כל כך קשה עובר בממשלה הזאת ללא זעזוע מעידה על הנטישה המוחלטת של ערך השוויון בנטל

לדברי רגב, "הנתונים שלפיהם צה"ל עומד ביעדים שלו יוצרים מצג שווא כאילו יש עמידה ביעדי השירות לחרדים. בפועל הכוונה היתה לעמידה משותפת ביעדים, בשני סוגי השירות. העובדה שמחדל כל כך קשה עובר בממשלה הזאת ללא זעזוע מעידה על הנטישה המוחלטת של ערך השוויון בנטל".

ראש מינהלת השירות האזרחי־הלאומי, שר־שלום ג'רבי, אמר כי הוא ואנשיו יודעים כי אינם עומדים ביעדים. לדבריו, "אם אין תמריץ אישי לאדם, למה שיבוא? הוא יכול להישאר באותו מקום ולקבל פטור". לדברי ג'רבי, כיום התמריץ הכספי לחרדים הנשארים בכולל גבוה יותר מזה שמקבלים המשרתים בשירות האזרחי. חרדי נשוי ואב לילד שמתגייס לצה"ל מקבל תשלומי משפחה בגובה של כ-5,500 שקלים, אמר ג'רבי. התשלום לחרדי במצב דומה בשירות האזרחי הוא כ-1,800 שקל.

בצה"ל משרתים כיום כ-5,000 חרדים במגוון מסגרות ובדרגים שונים. נראה כי הצבא עומד ביעדי הגיוס שנקבעו. היעדים שנקבעו לשנת הגיוס הבאה הם 3,200 חרדים שיתגייסו לצה"ל ו-2,000 שיצטרפו לשירות הלאומי.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?