בקטע רע

שוטר על המהומות באשדוד: המתפרעים כיוונו להרוג

חיילים ביחידת לוכדי העריקים שהותקפה באשדוד ושוטרים שבאו לחלצם מספרים על האלימות נגדם וזועמים על כך שאיש מהתוקפים לא נעצר

הפגנה סוערת של קיצונים חרדים בירושלים נגד מעצר בחור ישיבה שהוגדר כעריק 19.08.2014 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90הפגנה של קיצונים חרדים בירושלים נגד מעצר בחור ישיבה שהוגדר כעריק (צילום אילוסטרציה). צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

א', שוטר צבאי מיחידת לוכדי העריקים שהותקפה באשדוד כשבאה לעצור משתמט חרדי, אמר אתמול לחדשות 2 כי הוא וחבריו חששו לחייהם. "אתה רואה אש ושנאה בעיניים, אנשים שרצו לפגוע".

ההתפרעות החלה כשאנשי יחידת לוכדי העריקים עלו לדירתו של המשתמט כדי לעצור אותו. אחד מאנשי היחידה נשאר ברחוב כדי לשמור על הניידת. "אני יודע שכבר בזמן שדפקנו על הדלת, הם הבינו מי אנחנו והריצו הודעות בקבוצות הוואטסאפ, אבל למעלה לא ידענו את זה. פתאום שמענו צעקות, אפילו שירים, המון אנשים שמדברים יחד", אמר א'.

לדבריו, כשהוא וחבריו יצאו לרחוב, הם ראו מאות חרדים שצעקו דברי נאצה. "היה אחד שהסתכל עלינו, אני ממש זוכר את הפרצוף שלו, והוא צועק, 'ציידים ציידים, הם באו לצוד שומרי תורה'. אתה עומד מול דבר כזה, ולא יודע מה לעשות. אתה רואה אנשים שאשכרה רוצים להרוג אותך, שנאה שאפילו אין בשטחים ומילים שאני לא רוצה אפילו לחזור עליהן".

"זרקו עלינו כל מיני חפצים ואבנים, ופתאום הרכב היה הפוך", הוסיף א'. "אז הבנתי שיש מצב שלא נצא משם בחיים. ממש חשבתי ככה, והתביישתי בזה".

שוטרים ממשטרת ישראל שהוזעקו למקום ספגו אבנים, מקלות וברזלים. "זרקו עלינו הכל", סיפר שוטר מתחנת אשדוד. "אני

שוטר: העיניים כאילו יצאו להם מהחורים מרוב שהם היו באטרף ובשנאה

לא זוכר פחד כזה, אפילו מהרקטות שנפלו פה בצוק איתן. הם זרקו עלינו דברים כדי לפגוע, בקטע רע, הכי רע שיכול להיות. העיניים כאילו יצאו להם מהחורים מרוב שהם היו באטרף ובשנאה. אני לא מבין איך לא נפגעו שם שוטרים. אתה רואה שהם כיוונו ורצו לפצוע, לדעתי אפילו להרוג".

השוטרים הצליחו לחלץ את לוכדי העריקים, אבל המהומה הסתיימה רק לאחר שקצין משטרה שוחח עם אחד הרבנים המוכרים בקהילה וביקש ממנו להרגיע את הרוחות. השוטרים ולוכדי העריקים כועסים על האופן שבו הסתיימה ההתפרעות. "הבנתי שהם סגרו אתם שכולם ייצאו בלי לקחת אף אחד, ובתמורה הם יירגעו, זה סיפור מסריח", אמר אחד החיילים. ביום שאחרי ההתפרעות איש מהתוקפים לא נעצר, גם לא המשתמט.

שר הביטחון, משה יעלון, אמר בעקבות התקרית: "אסור לנו להיות סובלניים למיעוט קיצוני ופורע חוק, ומי שמרים ידו על חיילי צה"ל – או נוקט אלימות באופן כללי – חייב להיענש בחומרה. אני מצפה מראשי הציבור החרדי לגנות את האירוע האלים שנוגד באופן מוחלט את מגמות ההשתלבות של צעירים חרדים בצה"ל ובמעגל העבודה – באופן שתורם הן לחברה החרדית והן למדינת ישראל".

לידיעה בחדשות 2

 איך תוכל לפעול?