הצהר נסגר

ש"ס לא מחמיצה הזדמנות להשניא את הדת

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "אם משרד הדתות לא יתעשת, הוא עתיד לגלות שהזוגות שהמסלול של צהר נחסם בפניהם לא פונים לרבנות, אלא מוותרים בכלל על חתונה אורתודוקסית"

כנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. 27.7.2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''שכנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. צילום: אסף מוסמן, חדו''ש

רבני ארגון צהר, שערכו חתונות אורתודוקסיות מחוץ לרבנות, הפסיקו לעשות זאת מכיוון שהמשרד לשירותי דת אינו מקצה להם די תעודות נישואים. בתגובה על הודעת צהר על סגירת מיזם החתונות שלו אמר השר לשירותי דת, יעקב מרגי מש"ס: "זו זריית חול בעיני הציבור, לעג לאינטליגנציה".

בשיחה עם ynet אמר מרגי, כי בעניין רישום הנישואים היו ליקויים שהביאו את מבקר המדינה לפתוח בבדיקה – ולא היה מנוס מטיפול בנושא. הוא הוסיף כי אינו מבחין בין ארגון צהר לבתי הדין החרדיים (בד"צים), הרושמים נישואים.

בתגובה להודעה של רבני צהר אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "ש"ס ומשרד הדתות אינם מחמיצים שום הזדמנות להשניא את היהדות על הציבור הרחב ולהרחיק אותו ממנה. אפילו כאשר קבוצה של רבנים אורתודוקסים מנסה להציג יהדות מקרבת ומחבקת, מבצעים בה סיכול ממוקד. קשה שלא לחשוד שמדובר בסך הכל בתחרות קטנונית על כספי הזוגות הנישאים. אם משרד הדתות לא יתעשת, הוא עתיד לגלות שהזוגות שהמסלול

הרב גלעד קריב: הגיע העת שאומץ הלב הציבורי של רבני צהר יופנה לשינוי אמיתי ביחסי דת ומדינה ולהנהגת נישואים אזרחיים

של צהר נחסם בפניהם לא פונים לרבנות, אלא מצביעים בטבעת ומוותרים בכלל על חתונה אורתודוקסית".

סגירת מיזם החתונות של ארגון צהר מעוררת תגובות רבות במערכת הפוליטית. ראש האופוזיציה, ציפי לבני, טענה כי "הרבנות חונקת את הפעילות הברוכה של רבני צהר, שמקרבים את הצעירים החילונים והמסורתיים ליהדות ותורמים בכך תרומה מכרעת למניעת הפיכתה של החברה הישראלית לחברה של קבוצות מנותקות זו מזו".

יו"ר הבית היהודי ושר המדע והטכנולוגיה, דניאל הרשקוביץ, אמר: "ביטול פרויקט הדגל של צהר חמור לא פחות מפינוי מאחזים". חבר הכנסת חיים אמסלם טען, כי החלטת המשרד לשירותי דת היא "צעד נוסף בהשנאת הדת והגדלת המחלוקות והפירוד בישראל".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, אמר: "הגיע העת שאומץ הלב הציבורי של רבני צהר יופנה לשינוי אמיתי ביחסי דת ומדינה בישראל ולהנהגת נישואים אזרחיים, ולא לעריכת חופות 'קצת יותר נחמדות', החוסות בצלו של הממסד הרבני המתחרד".

 לידיעה ב-ynet

 לידיעה על סגירת מיזם החתונות של צהר במאקואיך תוכל לפעול?