פרשת הונאה חדשה?

חשד: ישיבות מקבלות קצבאות בשביל תלמידים שנשרו

"כלכליסט": לפי בדיקה ממשלתית, ישיבות שבהן למדו בני נוער שנפלטו לא הוציאו אותם מהרישומים. הן ממשיכות לקבל קצבאות בסך אלפי שקלים בשנה

ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית 24.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בדיון סגור שקיימה ועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון בכנסת עלה חשד, כי ישיבות מסוימות מקבלות קצבאות המשולמות בעד נערים שנשרו מהלימודים. תומר אביטל מ"כלכליסט" כותב, כי הנערים שהפסיקו ללמוד בישיבות נקלטו במסגרות להכשרת נוער ולהכנה לשירות צבאי.

גופים ממשלתיים שבדקו את רישומי הישיבות מצאו, שישיבות שבהן למדו הנערים שנשרו לא מחקו אותם מהרישום במשרד החינוך. לכן, לפי החשד, מוסדות אלה ממשיכים לקבל מהמדינה קצבאות בסך אלפי שקלים בעבור נערים אלה. החשדות עלו בישיבה של ועדת משנה של ועדת חוץ וביטחון לבחינת יישום חוק טל, בראשותו של ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה.

מאותה ישיבה פורסמו חילופי הגידופים בין חברי הכנסת משה גפני מיהדות התורה וחיים אמסלם, שהתלונן על חוסר הטיפול בתופעת הנוער הנושר במגזר החרדי. בהמשך הדיון, לפי "כלכליסט", אמרו בעלי תפקידים רשמיים כי "עשרות רבות" של חניכים המשתתפים בפרויקטים להכשרת נוער רשומים גם במוסדות החרדיים. לדבריהם, המדינה מממנת נערים אלה פעמיים.

בשנה שעברה נודע כי מוסדות חרדיים זייפו אלפי תעודות זהות כדי לקבל במרמה כספים מהמדינה. המשטרה ביקשה להעמיד

ח"כ פלסנר: מתברר ששולחים אותם ללמוד, אבל הישיבות ממשיכות לרשום אותם כדי לקבל את המימון

לדין חשודים ששימשו בתפקידים בכירים בעמותות שהפעילו את הישיבות.

אחד הפרויקטים המרכזיים שעלו בדיון של ועדת המשנה הוא "שוח"ר טוב". הפרויקט מאפשר לתלמידי ישיבה שנשרו ממסגרות הלימוד החרדי להשתלב במסגרת שמשלבות לימודי קודש והכשרה טכנית. לאחר שהתלמידים מסיימים את לימודיהם הם מיועדים להתגייס לצה"ל, במסלולים שהותאמו לשירות חרדים. ההכשרה שמקבלים התלמידים בתחום הטכני מאפשרת להם להשתלב ביתר קלות בשוק העבודה לאחר שחרורם מצה"ל.

פלסנר אישר כי הבעיה עלתה בדיון. "מתברר ששולחים אותם ללמוד, אבל הישיבות ממשיכות לרשום אותם כדי לקבל את המימון. אין פיקוח. גורמים שונים אמרו כי הם נתקלו בתופעה. אני מבטיח לבדוק את היקפיה וכיצד אפשר למנוע אותה".

מדובר צה"ל נמסר, "אין בכוונתנו להתייחס לדברים הנאמרים בדיונים סגורים". ראש ארגון הישיבות, שלמה ברילנט, אמר בתגובה: "אנו מגנים כל מעשה רמייה או זיוף מול משרד הממשלה".

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?