בעד הסרבנים

ש"ס מעכבת חוק להחמרת הסנקציות על סרבני גט

החוק, שעבר לקריאה שנייה ושלישית, מציע לנקוט נגד סרבני גט צעדים כמו עיקול חשבון הבנק ושלילת רישיון נהיגה

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת הכנסת אישרה השבוע את הצעת חוק הסנקציות, שתכליתה לפתור את הבעיה של מסורבות הגט בישראל. החוק עבר לקריאה שנייה ושלישית, אבל קידומו, כותב חיים גריידינגר ב-nrg, מעוכב בגלל התנגדות של ש"ס לאישורו.

ההצעה שאושרה בוועדה קובעת, כי בעלים המסרבים לתת גט לנשותיהם יזומנו לדיון, שייערך בתוך 30 יום ממתן פסק דין המחייב את בני הזוג להתגרש. בדיון זה יינקטו נגדם סנקציות שונות: צו איסור יציאה מן הארץ, עיקול חשבון הבנק, שלילת רישיון נהיגה ואף מאסר. את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת זבולון אורלב ועתניאל שנלר.

באתר של ערוץ 7 מציינים, כי ח"כ אורלב ביקש להוסיף לחוק סעיף שיחייב את הנהלת בתי הדין להקים מנגנון מעקב ופיקוח אחר קיום פסקי הדין, כדי לקבוע דיונים למתן צווי הגבלה אם פסקי הדין לא יקוימו. אורלב התחייב לדאוג לתקציב הדרוש

לנשים המעוגנות מגיעה הזכות לפתוח דף חדש. הבעיה היא שבתי הדין לא אכפו את מתן הגט ואת זה ניתן לפתור רק בחקיקה

לצורך הקמת המנגנון.

"הצעת החוק נובעת ממצוקת מסורבות הגט, ומהצורך לייעל את עבודת בתי הדין הרבניים. מנגנון הפיקוח הוא כלי ארגוני ניהולי נדרש", אמר אורלב. ח"כ שנלר אמר כי קיים דיונים עם הנהלת בתי הדין ונעתר להארכת המועדים הקבועים בחוק, כדי לאפשר לבית הדין לעמוד בלוחות הזמנים שייקבעו.

יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט, ח"כ דוד רותם, אמר כי "החוק נועד לפתור את בעיית מסורבות הגט ולהעביר את החובה להטלת הסנקציות לבית הדין, ללא צורך בפנייה של מסורבות הגט".

"לנשים המעוגנות מגיעה הזכות לפתוח דף חדש. הבעיה הקשה היא שבתי הדין לא אכפו את מתן הגט ואת זה ניתן לפתור רק בחקיקה", אמרה ל-nrg פרופ' רות הלפרין-קדרי, ראש מרכז רקמן לקידום מעמד האישה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן. המרכז היה בין יוזמי הצעת החוק.

לידיעה ב-nrg

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?