אל תעזרו למתחלשים

תמיכה וסיוע – לחלשים באמת

הקצבאות וההנחות שמקבלים תלמידי הישיבות, הבוחרים להסתמך על תמיכה ממשלתית, כותב שלמה שיזגל בבלוג "קול של שפיות", פוגעות ביכולת לסייע לנכים, לקשישים ולקבוצות אחרות הזקוקות לעזרה

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל חרדי בקראוון במודיעין עילית. מתחלשים מבחירה. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אחת הטענות העיקריות נגד המחאה החברתית של הקיץ האחרון היתה, שהמפגינים ניסו לתפוס טרמפ על גבן של האוכלוסיות החלשות, כותב שלמה שיזגל בבלוג "קול של שפיות". לדבריו, מבקרי המחאה טענו שהמושג "צדק חברתי" התייחס בעיקר לתביעות להקל על מעמד הביניים ומצבן של האוכלוסיות בתחתית החברה הישראלית לא כל כך עניין את מאות אלפי המפגינים. אם רוצים לסגור את הפערים החברתיים והכלכליים, חשוב שעזרה ממשלתית תינתן רק לחלשים ולא למתחלשים.

"במונח מתחלשים אני מתכוון לכל האנשים שלא משתדלים לקיים את עצמם מבחינה כלכלית ובמקום זה סומכים על תמיכות ממשלתיות – אנשים שמסוגלים להתפרנס בכבוד אך מעדיפים לא לעשות כן. המתחלשים הם אנשים שמנצלים לרעה את המושג מדינת רווחה", הוא כותב.

כל גידול באוכלוסיית המתחלשים פוגע ביכולת לעזור לאלה שבאמת זקוקים לתמיכה – קשישים, משפחות חד-הוריות, אנשים הסובלים מנכות פיזית או מנכות נפשית. מתחלשים יש בכל קבוצת אוכלוסייה, אבל יש קבוצה גדולה אחת של מתחלשים שאפשר לזהות בקלות: גברים חרדים שמסוגלים לעבוד, אבל מעדיפים להיות אברכים בכוללים ולחיות על חשבון הציבור. הקצבאות שמשלמת המדינה לאברכים אינן מסתכמות בסכומים אסטרונומיים, אבל הן רק קצה הקרחון.

בעקבות החלטתם להצטרף לאוכלוסיית המתחלשים, תלמידי הישיבות זוכים בהנחות שונות. למשל, הנחות משמעותיות בתשלום ארנונה ופטור ממס הכנסה. לפיכך, המחיר האמיתי שמשלמת המדינה גבוה הרבה יותר מהקצבאות המשולמות לאברכים אלו.

הרעיון לחיות על חשבון הציבור במקום לעבוד הוא רעיון בלתי מוסרי בעליל, ואנו חייבים להפסיק להציע את האופציה הזאת כדרך חיים לגיטימית

הגידול באוכלוסיית המתחלשים פוגע בחברה הישראלית בשתי דרכים, כותב שיזגל. הדרך הראשונה מובנת מאליה: כל שקל שהולך לסבסוד אוכלוסיית המתחלשים, הוא שקל אחד פחות שאפשר לנצל כדי לעזור לאלו שבאמת זקוקים לתמיכה.

הדרך השנייה פחות בולטת לעין, אך לא פחות חשובה: הסיוע שנותנים למתחלשים משפיע לרעה על ההתייחסות של אזרחי ישראל לתשלום מסים. למען ההגינות, ראוי לציין שממשלת ישראל מבזבזת את כספי משלם המסים בכל מיני צורות. כשאזרחים רואים פוליטיקאים מבלים במלונות חמישה כוכבים על חשבונם, או מגלים שמיליוני שקלים ירדו לטמיון כתוצאה מהחלטות טיפשיות של עובדי ציבור, זה לא מגביר את המוטיווציה לשלם מסים.

אם במקום לשאוף לשלם פחות מסים, אזרחי ישראל היו משקיעים אנרגיה בניסיונות לכפות על הממשלה להשתמש במסים בצורה יותר יעילה והוגנת, איכות החיים של כולם היתה משתפרת. "יש לא מעט צעדים שאנו צריכים לבצע כדי שתהיה לנו חברה צודקת יותר בארץ, אך אחד הצעדים הראשונים חייב להיות ביטול הסבסוד הישיר והעקיף של אוכלוסיית המתחלשים", כותב שיזגל. "הרעיון לחיות על חשבון הציבור במקום לעבוד הוא רעיון בלתי מוסרי בעליל, ואנו חייבים להפסיק להציע את האופציה הזאת כדרך חיים לגיטימית".

 לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?