חסידי צה"ל

הצבא יוצא מהארון: יריד גיוס בחב"ד

יותר ויותר צעירים חרדים, גם מחב"ד, מבקשים להתגייס לצה"ל, אבל התקשורת החרדית תוקפת את חב"ד

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

החילות השונים בצה"ל פורסים מפעם לפעם ביישובים שונים דוכנים, הקוראים לבני נוער להתגייס לשורותיהם. בשבוע שעבר הם הגיעו למקום יוצא דופן – כפר חב"ד. הדוכנים הוצבו בכפר במסגרת אירוע רשמי של אגודת חסידי חב"ד, שבו הוצע לצעירים להתגייס לצבא.

יצחק טסלר מציין ב-ynet, כי באתר הרשמי של החסידות פורסמה הודעה על היריד, אבל סוגיית הגיוס לא הוזכרה בה כלל. האירוע הוגדר "יום עיון כלכלי". אבל באתר הלא-רשמי "חב"ד און ליין" פורסם, כי חלקו האחרון של האירוע יכלול את "הצגת כל התוכניות המשלבות לימודים, ניסיון תעסוקתי ושכר בתוכניות צה"ל לאברכים".

לאחרונה הותקפה חב"ד בתקשורת החרדית, בעקבות פרסומים על גיוס אפשרי של צעירי החסידות לצבא. במודעה שפורסמה באוגוסט בעיתון "המודיע", מטעם "ישיבות תומכי תמימים חב"ד ליובאוויטש", נכתב: "בתגובה לפרסום בעיתונות הכללית, שיש בו משום חילול שם חסידות חב"ד, היננו להודיע כי מעולם לא ניהלנו משא ומתן, ולא הבענו כל הסכמה חלילה וחס, לגיוסם של בני ישיבה".

בחב"ד, בתום שש שנות לימוד בישיבה (מגיל 14 עד 20), נהוג לצאת לשנת לימודים בחצרו של הרבי מלובביץ' בניו יורק.

הקיצוץ בקצבאות הילדים, העלייה ביוקר המחיה והרצון של רבים מהצעירים החרדים להשתלב בשוק העבודה העלו את מספר המתגייסים לצבא

בעבר אישר הצבא לחב"דניקים לצאת מהארץ בקלות יחסית, אבל מאז מותו של הרבי התרופפו הקשרים בין חב"ד לשלטונות הצבא. אחת הסיבות לכך היא, שהיו צעירים שלא שבו לישראל לאחר שנה בארצות הברית. כך הפכה השגת האישורים לקשה יותר.

הקיצוץ בקצבאות הילדים, העלייה ביוקר המחיה והרצון של רבים מהצעירים החרדים להשתלב בשוק העבודה ולצאת ממעגל העוני הביאו יותר ויותר חרדים, כולל מחב"ד, להתגייס לשירות צבאי במסגרות שונות. מניעים נוספים לגיוס לצבא הם הידיעה שהנשואים שבין המיועדים לשירות זכאים למשכורת צבאית הגבוהה במקצת משכר מינימום, שגם מזכה בהטבות כספיות בזמן השירות ואחריו. השירות בצבא גם מסייע להשתלב בהמשך בשוק העבודה.

התקשורת והעסקנים החרדים בוודאי יתקפו את חב"ד בעקבות היריד, כותב טסלר. אבל צריך לקוות שהח"כים החרדים יבינו, כי מכיוון שעד שנת 2030 יהיה רוב דתי-חרדי בארץ, הם חייבים לא רק להגן על עולם הישיבות, אלא גם לשכנע את הרבנים הבכירים לעודד את מי שרוצים לשרת בצבא, להצטרף לשוק העבודה ולהמשיך ולתמוך באחיהם שנשארו בעולם הישיבות.

לכתבה ב-ynetאיך תוכל לפעול?