התקפת גפני

יו"ר ועדת הכספים נגד דו"ח טרכטנברג

בראיון ל"כלכליסט" מבהיר משה גפני, כי יתעלם מההמלצות לקצץ קצבאות לתלמידי כוללים ולהנהיג תוכנית ליבה בבתי ספר חרדיים

משה גפני, צילום: ויקיפדיהמשה גפני, צילום: ויקיפדיה

יו"ר ועדת הכספים בכנסת, משה גפני מיהדות התורה, תוקף את פרופ' מנואל טרכטנברג ואת המלצות הדו"ח שחיברה הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי, שבראשה עמד. תומר אביטל כותב ב"כלכליסט", כי בשבוע הבא אמורה ועדת הכספים לדון בשכר בגופים הציבוריים. בדו"ח השכר שפורסם לפני שבועיים נכתב כי טרכטנברג מקבל שכר גבוה.

הניסיון של גפני לערער את מעמדו של טרכטנברג קשור ככל הנראה לסיבות נוספות. בדו"ח של הוועדה נכללים סעיפים, שלדעת חברי הכנסת החרדים יפגעו באוכלוסייה החרדית. "אני לא מכיר בדו"ח טרכטנברג, הוא לא קיים מבחינתי", אומר גפני.

יו"ר ועדת הכספים מוסיף כי יתעלם לחלוטין מההמלצות לקצץ קצבאות לאברכים הלומדים בכוללים ולהנהיג תוכנית ליבה בכל בתי הספר היסודיים החרדיים, כולל פיקוח אפקטיבי ומבחני מיצ"ב. "לא אעלה את הפרק הנוגע לחרדים. הוא לא רלוונטי ופופוליסטי. זה לא יוריד את המחירים או את הריכוזיות. בכנסת יהיה מספיק מעניין בחורף בלי להתעסק בנושאי דת", טוען גפני.

גפני: לא אעלה לדיון את הפרק הנוגע לחרדים... אם רוצים, שיעלו את החלק הזה בוועדה למאבק בנגע הסמים

בראיון בערוץ הכנסת אמר גפני: "אם רוצים, שיעלו את החלק הזה בוועדה למאבק בנגע הסמים. כאן (בוועדת הכספים) זה לא יעלה".

ח"כ שי חרמש, חבר ועדת הכספים, אמר בתגובה על יחסו של גפני להמלצות טרכטנברג: "הפרק הוא לא אנטי חרדי. הוא בא לאפשר אינטגרציה של שני קהלים שחלקם בשוק העבודה נמוך משמעותית. אחת הסיבות היא ידע והכשרה למקצועות רלוונטיים. הדו"ח לא מדבר על יוקר המחיה, אלא על הגדלת ההשתתפות בשוק העבודה. ככל ששיעור ההשתתפות יגדל ההכנסה תגדל, העוני יצטמצם והעוגה הלאומית תתרחב. לימודי ליבה אינם באים במקום לימוד אחר. הם נועדו להשלים פערים ולצייד את התלמידים בכלים להשתלבות יעילה בשוק העבודה ברמות שכר איכותיות".

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?