140 המיליון החסרים

חדו"ש לאוצר: להעביר תקציב לכל חרדי המבקש להתגייס

בישיבת צוות פלסנר התברר שגיוסם של 200 חרדים יידחה, מכיוון שהאוצר אינו מוכן להעביר לכך תקציב. הרב אורי רגב: "גיוס חרדים הוא השקעה משתלמת למשק, שאין רבות כמוה". קרא למפלגות החרדיות לצאת למאבק

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים. צילום: פלאש 90

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, דורש משר האוצר, יובל שטייניץ, העביר לאלתר לצבא את תוספת התקציב הדרושה לגיוס כל אברך ובחור ישיבה המעוניין בכך. רגב אומר, ש"סירוב האוצר לממן תוספת תקנים לגיוס חרדים הוא שערורייה ציבורית וקוצר ראות שאין כדוגמתו". לדבריו, "לא יכול להיות שהממשלה תחליט על גיוס חרדים כיעד לאומי מהמדרגה הראשונה והאוצר יתעלם. על ראש הממשלה להחליט אם זו מדינה שיש לה אוצר או אוצר שיש לו מדינה".

לדברי רגב, "כמו שיש מחיר ללימודים בישיבה, יש גם מחיר לגיוס חרדים. זאת חלמאות לממן בנדיבות רבה את הלימודים בישיבות ולסרב לממן את התוכניות שיקדמו שוויון בנטל ויסייעו בשילובם של החרדים בכלכלה ובחברה. עלות החיילים החרדים היא השקעה כלכלית משתלמת למשק שאין רבות כמוה". רגב קרא לראשי המפלגות החרדיות להפעיל את יכולתם המוכחת בגיוס תקציבי מדינה גם להבטחת המימון הדרוש לגיוס כל גבר חרדי המוכן לשרת.

צה"ל יכול היה לגייס השנה 700 אברכים למסלולי שח"ר (שירות חרדים), אבל יגייס בפועל 500 בלבד. הסיבה לכך היא סירובו של האוצר לממן את התוספת הדרושה. כך חשף אתמול רח"ט תומכ"א (תכנון ומינהל כוח אדם) באכ"א, תא"ל אמיר רוגובסקי, בישיבת צוות הפיקוח על חוק טל בראשות ח"כ יוחנן פלסנר.

העלות של חייל שח"ר מגיעה עד 65 אלף שקלים בשנה

האברכים שמתגייסים לשח"ר מקבלים הכשרה למקצוע טכנולוגי תומך לחימה ומשרתים שירות משמעותי של שנה וחצי עד שנתיים. המסלולים האלה פופולריים בקרב האברכים, בשל העובדה שהם מעניקים להם הכשרה מקצועית שימושית לאזרחות ובגלל תשלומי המשפחה המגיעים לרמה של שכר מינימום ולעתים יותר. העלות של חייל שח"ר מגיעה עד 65 אלף שקלים בשנה.

מתברר שעל פי התוכנית המקורית היה צה"ל אמור לגייס השנה 500 חיילים לשח"ר ו-300 חיילים לשלב ב', מסלול שבו משרתים האברכים שלושה חודשים שבסופם הם מצטרפים למערך המילואים. בצה"ל טועים שהביקוש לשירות בשלב ב' נמוך מאוד. זאת, הן משום שאינו מקנה מקצוע, והן משום שהאופציה קיימת רק בגיל 26 ומעלה, גיל שבו הם ממילא יקבלו פטור מכל שירות צבאי. גם צה"ל עצמו אינו מתלהב במיוחד לגייס אברכים לשלושה חודשים בלבד. לכן יתגייסו השנה רק 50 חיילים לשלב ב'.

עוד התברר בישיבה, שהאוצר עדיין לא העביר לצה"ל את תוספות התקציב שעליהן כבר החליטה הממשלה בנושא גיוס חרדים, בסך 140 מיליון שקלים. תא"ל רוגובסקי הזהיר שהדבר עלול לפגוע בתוכניות הגיוס של השנה הבאה, משום שלא ייבנו בזמן תשתיות כמו כיתות.

ראו ידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?