מפרידים ותוקפים

שוטרים נפצעו מבלוקים שזרקו חרדים במאה שערים

חרדים יידו אבנים על פעילי "ישראל חופשית", שמחו על ההפרדה המגדרית בשכונה, ותקפו גם שוטרים שבאו לפזר את המתפרעים

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים במאה שערים. צילום: גילי יערי, פלאש 90

כ-20 פעילים בתנועת "ישראל חופשית", המתנגדים להפרדה בין גברים לנשים, ביקשו לקיים במוצאי שבת צעדה משותפת לשני המינים בשכונת מאה שערים בירושלים. הפעילים רצו למחות על ההפרדה המגדרית בשכונה, אבל נחסמו בכניסה אליה. המון חרדי הניס אותם ויידה עליהם אבנים. שוטרים שהגיעו למקום פיזרו את המתפרעים באמצעות מכלית להתזת מים. אחד החרדים נעצר.

כעבור כמה שעות יידו התושבים בלוקים על השוטרים, שהיו בדרכם אל מחוץ לשכונה. כמה שוטרים נפצעו קל. בשבוע שעבר קבע בג"ץ כי לא תתאפשר עוד הקמת גדרות, מתיחת בדי יוטה או הצבת סדרנים פרטיים כדי לאכוף הפרדה בין גברים לנשים בשכונת מאה שערים.

עמרי אפרים מזכיר ב-ynet, כי השופטים קבעו שההפרדה המגדרית פוגעת גם בתושבי השכונה עצמה. הם הסבירו כי מדובר בתהליך של השתלטות פוגענית מצד מעטים כלפי רבים בשכונה. מיקי גיצין, מנכ"ל תנועת "ישראל חופשית", אמר: "חרדים יידו אבנים וחיתולים עם שתן. אנחנו רצינו לבדוק שהכרעת

מיקי גיצין, מנכ"ל "ישראל חופשית": מצב של הפרדה הוא בניגוד לחוק ולכן זכותנו לצעוד נשים וגברים יחדיו, גם במאה שערים

בג"ץ, שלפיה אסור לקיים הפרדה באף אחד מרחובות ישראל, אכן מתקיימת. מצב של הפרדה הוא בניגוד לחוק ולכן זכותנו לצעוד נשים וגברים יחדיו, גם במאה שערים".

עוז רוזנברג כותב ב"הארץ", כי פסיקת בג"ץ ניתנה בעקבות עתירה שהגישה חברת מועצת העיר ירושלים רחל עזריה מסיעת "ירושלמים". לטענתה, היא סיירה במוצאי חג סוכות במאה שערים, ונתקלה שם במחיצה המפרידה בין גברים ונשים. לדבריה, הדבר נוגד את פסיקת בג"ץ משנה שעברה, כי הפרדה שכזו אינה חוקית. עזריה דרשה מבג"ץ להורות לרשויות לאכוף מיידית את פסיקתו מאשתקד. בעקבות עתירתה הוסרו בדי היוטה מהמחיצות.

לאחר הגשת העתירה פיטר ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, את עזריה מתפקידה. עזריה היתה חברת הקואליציה העירונית מאז נבחר ברקת לראש העיר ולפני כמה חודשים אף היתה מועמדת מטעמו לתפקיד סגן ראש העיר.

לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?