אלטרנטיבה חלקית

החטא של קניוק – חוסר דמיון

בעקבות התקדים שאיפשר ליורם קניוק להירשם כחסר דת, כותב אנשיל פפר שיהודים ליברלים צריכים לפעול ליצירת יהדות עדכנית ונאורה, לא לפרוש ממנה

הסופר יורם קניוק. צילום: העין השביעית, flickrהסופר יורם קניוק. צילום: העין השביעית, flickr

ליברלים רבים הריעו לסופר יורם קניוק, לאחר שבית המשפט התיר לו להירשם במרשם האוכלוסין כחסר דת. אבל במחיקת יהדותו חטא קניוק בעבירה החמורה ביותר שסופר יכול לחטוא בה – חוסר דמיון, כותב אנשיל פפר ב"הארץ". האם מברכיו של קניוק שאלו את עצמם מדוע הפוליטיקאים החרדים לא עלו על בריקדות כדי למנוע את תקדים מחיקת יהדותו של קניוק?

 עסקני המחנה החרדי לא רק נמנעו מלהתנגד לתקדים, אלא גם השתבחו בצעד, מציין פפר. ח"כ ישראל אייכלר אף אמר שקניוק "ירשום את עצמו בתעודת הזהות כקוף או כחייזר שהגיע מהחלל החיצון. מבחינתי זה לא מעלה ולא מוריד, זה עניינו הפרטי".

התקדים שיצר קניוק מוכיח את טענת המחנה החרדי זה שנים רבות – שהישראלים החילונים הם עוברי אורח חסרי שורשים. נראה שהמחנה החילוני מוותר סופית על המאבק להציג פרשנות אחרת ליהדות בעידן המודרני, כותב פפר. "קניוק והמבקשים ללכת

קניוק וישראלים אחרים התפתו להאמין שדי בציונות בלבד. במה יאמינו לאחר שנואשו מהמפעל הציוני?

בעקבותיו צודקים כמובן בביקורתם על לפיתת המוות של הרבנים בהגדרת היהדות בישראל. אין סיבה שכולנו נהיה בני ערובה לפרשנות החרדית. אבל איזו אלטרנטיבה מציע קניוק?"

הטיעון כאילו היהדות איננה דת, אלא לאום, או תרבות, מתחמק מאחריות, מוסיף פפר. "זה טיעון שמתכחש למאמצים, להצלחות ולכישלונות המפוארים של דורות של הוגים, חלוצים, כופרים וכותבים שלחמו לגאול את המסורת שלנו מידיהם של קלריקלים ריאקציונרים, ולהוכיח שניתן להיות יהודי ולחיות על פי ערכים יהודיים ללא היצמדות צרת מוחין לאדיקות ריטואליסטית".

הדת היא חלק מהיהדות, למרות טענת חלק מהדתיים שהיא כל היהדות. במאה השנים האחרונות, גם הציונות היא חלק ממנה. לדברי פפר, קניוק וישראלים אחרים התפתו להאמין שדי בציונות בלבד. במה יאמינו לאחר שנואשו מהמפעל הציוני? דמיונו של קניוק כשל.

 למאמר המלאאיך תוכל לפעול?