צנזורה בירושלים

איך נעלמו הנשים משלטי החוצות של הרכבת הקלה

מסע ההסברה לחצייה בטוחה של פסי הרכבת הקלה בירושלים - בלי תמונות של נשים

הרכבת הקלה בירושלים, צילום: Anatoly Axelrod PHOTOs, flickrהרכבת הקלה בירושלים, צילום: Anatoly Axelrod PHOTOs, flickr

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים פתחה לפני כשלושה שבועות במסע הסברה שמתמקד בחצייה בטוחה של פסי הרכבת הקלה בירושלים. מסע ההסברה מבוסס על שלטים ומודעות שבהם מצולמים אנשים המצביעים על הסיסמה "בצומת עוצרים רק לפני קו עצירה. רכבת קלה? זהירות כפולה".

מארגני מסע ההסברה צילמו למודעות גברים מהמגזר החרדי, ילדים ואף שתי דוגמניות צעירות. תמונותיהם של הדוגמנים החרדים התנוססו על האוטובוסים בירושלים ועל שלטי החוצות ברחבי העיר. אבל לפי ידיעה של יוסי אלי מ-nrg, הרשות החליטה שצילומי הנשים יפורסמו בעיתונים הארציים ובפלאיירים המחולקים לציבור החילוני. הם לא פורסמו על אוטובוסים ועל שלטי חוצות.

בהמשך החליטו ברשות לבטיחות להימנע מלצלם נשים נוספות למודעות. לדברי אדם המעורה בפרטים, מדובר ב"חוק בלתי כתוב" בירושלים: אין לפרסם נשים על שלטי חוצות ואוטובוסים בעיר, כדי לא להרגיז את הציבור החרדי. לדוגמה, במסע הקידום לסרט "סקס והעיר הגדולה", בשנת 2008, משרד הפרסום הסיר מהשלטים את המלה "סקס" ואת תמונותיהן של גיבורות הסרט.

זה מגוחך שבבירת ישראל נוהגים כאילו זו עיר הבירה של איראן ומצנזרים פוסטרים של נשים

כאשר חברת מועצת העיר, רחל עזריה, ביקשה לפרסם את שמה על אוטובוסים ושלטי חוצות, לא אושרה בקשתה.

"זה מגוחך שבבירת ישראל נוהגים כאילו זו עיר הבירה של איראן ומצנזרים פוסטרים של נשים", אמר פעיל נגד התחרדות בירושלים, ניר פרג. "הרשויות פוחדות מהחרדים, לא מסוגלות להתמודד אתם וזאת התוצאה". גם חברת המועצה עזריה התרעמה על הסרת הנשים מהמודעות. "ירושלים שייכת לכולם, ואסור לנו לתת לקיצוניים להכתיב את הנעשה", אמרה. "כפי שקבע בג"ץ, הדרת נשים מהמרחב הציבורי אינה חוקית ואני מתכוונת להמשיך ולהילחם על הזכות לשוויון מלא. אני קוראת לכל הגורמים הקשורים לנושא לא להיכנע ללחצי החרדים הקיצוניים ולפרסם החל מהיום תמונות של נשים ברכבת הקלה".

מהרשות הלאומית לבטיחות בדרכים נמסר: "מדובר בטענה חסרת כל בסיס, שכן בפרסומים השונים של הרכבת הקלה מופיעות דמויות של ילדים, גברים וגם נשים".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?