אופניים? לא ביום כיפור

שירות השכרת האופניים בתל אביב יושבת ביום הכיפורים

בעקבות לחץ של ש"ס וגורמים דתיים אחרים, החליטה העירייה לא להפעיל את פרויקט "תל-אופן" ביום הצום

אופניים להשכרה בפרויקט תל-אופן בתל אביב. צילום: Yoav Lerman, flickrאופניים להשכרה בפרויקט תל-אופן בתל אביב. צילום: Yoav Lerman, flickr

חמישה ימים לפני יום הכיפורים החליטה עיריית תל אביב כי פרויקט השכרת האופניים הפועל בעיר – תל-אופן – יושבת ביום הצום. ההחלטה התקבלה לאחר שבנימין בביוף, חבר מועצת העיר מש"ס, פנה לראש העירייה, רון חולדאי, וביקש לאסור על השכרת אופניים ביום הכיפורים. בביוף הסביר, כי הפעלת הפרויקט תביא לחילול היום הקדוש.

רועי צאיג כותב ב-ynet, כי הסיעות הדתיות תמכו בבקשה, אבל רבים מחברי מועצת העיר אמרו שאין כל מניעה להמשיך ולהפעיל את הפרויקט. לסיעות הדתיות בעירייה הצטרפו, בין השאר, הרב שלמה עמאר, הרב הראשי הספרדי לישראל, והרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי של תל אביב, שדרשו מחולדאי שלא לחלל את הצום.

בהודעה שבישרה על ההחלטה לא להפעיל את פרויקט תל-אופן כתבה עיריית תל אביב: "יום הכיפורים הוא יום מיוחד המייחד

מתוך הודעת העירייה: יום הכיפורים הוא... יום אחד בשנה שבו באופן וולונטרי עם ישראל לא נוסע ברכב

את מדינת ישראל מכל האומות והוא יום אחד בשנה שבו באופן וולונטרי עם ישראל לא נוסע ברכב".

העירייה מסרה עוד, שמערך השכרת האופניים ישוב לפעילות עם סיום הצום. בהודעה נאמר כי שירות תל-אופן פועל בשבתות ובחגים (למעט יום הכיפורים), מתוך תפיסת עולם כי גם בימים אלו יש לתת את השירות החשוב הזה. "אנו מקווים שגם ממשלת ישראל תשכיל ותדאג להפעיל את כלל מערכת התחבורה הציבורית בימים אלו", נכתב בהודעה.

בעקבות ההחלטה אמר בביוף: "ראש העירייה מבין שיש בעיר גם דתיים, ואין מחלוקות ומריבות וכל אחד חי את חייו. הוא לא נתן יד לפגיעה ביום הכיפורים. חולדאי כהרגלו משתדל לרצות את כולם ואני שמח שזה כך".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?