חתונה גם ל"חסרי דת"

עתירה לבג"ץ – לאפשר נישואים אזרחיים

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "המציאות שבה ישראל שוללת את זכות האדם הבסיסית לנישואים ממאות אלפי אזרחים בישראל בלתי נסבלת"

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של הפורום לבחירה חופשית בנישואין

"הפורום למען בחירה חופשית בנישואין" הגישה לבג"ץ עתירה נגד ממשלת ישראל, שאינה מאפשרת למאות אלפים מאזרחיה, המוגדרים "חסרי דת", להינשא. 12 ארגונים החברים בפורום טוענים כי המדינה מפרה לכאורה את זכותם הבסיסית של אזרחים אלה להינשא. העותרים מוסיפים כי על המדינה מוטלת חובה חוקית לאפשר נישואים אזרחיים למי שאינם יכולים להינשא באופן דתי.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בעקבות הגשת העתירה: "המציאות שבה ישראל שוללת את זכות האדם הבסיסית לנישואים ממאות אלפי אזרחים בישראל בלתי נסבלת. הדבר מציב את ישראל בתחתית הסולם במדדי חופש הדת בעולם. העתירה מעמידה אתגר כבד בפני בית המשפט העליון. הוא מתבקש שוב להוציא את הערמונים מן האש עבור המערכת הפוליטית הכנועה, שבמשך עשרות שנים רוקדת לצלילי חליליהן של המפלגות החרדיות. העותרים, כמו אזרחים רבים בישראל, נושאים עיניהם אל בית המשפט בתקווה שפעם נוספת יהיה זה הוא שיתקן את כשלי השלטון".

בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכות הדין ריקי שפירא רוזנברג ועינת הורביץ, נכתב כי "ברית הזוגיות" שנחקקה בכנסת הנוכחית היתה אמורה לפתור את הבעיה, אבל שינויים שנעשו בחוק מונעים ממנו למלא את ייעודו. הוא מאפשר רישום זוגיות רק אם שני בני הזוג הם חסרי דת, מסמיך את בתי הדין הרבניים לקבוע מיהו חסר דת ומי לא ומעניק לזוגות הנישאים במסגרת זאת זכויות

מהעתירה: הממשלה מחויבת לאפשר לאזרחי המדינה לממש את זכותם החוקתית להינשא ולהבטיח את זכויותיהם החוקתיות לכבוד ולחירות

נחותות מאלה שניתנות לזוגות המתחתנים בנישואים דתיים.

קובי נחשוני מצטט ב-ynet את העתירה: "העובדה שהכנסת מתחמקת מחובתה לחוקק חקיקה שתפתור את הבעיה של אלפי אזרחים שאינם יכולים לממש את זכותם הבסיסית להינשא, אינה יכולה לשמש תירוץ לממשלה שלא לעשות שימוש בסמכותה ולמנוע את המשך הפרת זכויות היסוד הנמשכת זה שנים. (היא) מחויבת לאפשר לאזרחי המדינה לממש את זכותם החוקתית להינשא ולהבטיח את זכויותיהם החוקתיות לכבוד ולחירות".

מדד הדת והמדינה של חדו"ש לשנת 2011 מגלה ש-62% מהציבור היהודי בישראל תומכים בהכרה בכל סוגי הנישואים, כולל נישואים קונסרבטיביים, רפורמיים ואזרחיים. במדד חורף 2010 תמכו בהכרה בכל סוגי הנישואים 55% מהציבור. 91% מהחילונים תומכים בהכרה בכל סוגי הנישואים ו-87% מהעולים. המדד הוא מחקר דעת קהל מקיף שעורך בשביל חדו"ש מכון סמית. בהתפלגות לפי מפלגות, תומכים בהכרה בכל סוגי הנישואים 82% ממצביעי קדימה, 83% ממצביעי העבודה ומרצ, 76% מהבוחרים בישראל ביתנו אבל רק 50% ממצביעי הליכוד. ייתכן שאפשר להסביר זאת בכך שבין תומכי הליכוד יש מסורתיים ודתיים רבים.

אם בנושאי שוויון בנטל רבים מהדתיים נוקטים עמדות דומות לאלו של החילונים, בנושא חופש בחירה בנישואים עמדותיהם דומות יותר לאלו של החרדים. 92% מהחרדים ו-81% מהדתיים מתנגדים לביטול המונופול האורתודוקסי על הנישואים.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?