מכת מוות לעסקים

החוק לסגירת ירושלים

חוק שאושר לאחרונה במועצת עיריית ירושלים מאפשר לסגור עסקים בלילות. בכתבה ב"מבט" אומר מנכ"ל חדו"ש: "זה חוק שיאפשר למועצת העירייה לסגור עסקים גם במוקדי בילוי חילוניים". סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "עיריית ירושלים משרתת את משמרות הצניעות"

חוק העזר העירוני שאושר לאחרונה בירושלים, מעניק למועצת העירייה סמכות להורות על סגירת עסקים בשעות הלילה. החוק עלול להביא לקריסת מאפיות, מסעדות ומקומות בילוי הפועלים בעיקר בלילות. החוק, שעבר לאחרונה בלחץ החרדים וביוזמת סיעת יהדות התורה במועצת העירייה, מאפשר לעירייה לקבוע אזורים שבהם מותרת או אסורה פעילות לילית. בתי עסק הפועלים באזורים חרדיים יחויבו להפסיק לפעול באחת עשרה בלילה. עסקים באזורים אחרים ייאלצו לסגור את שעריהם בשתיים לפנות בוקר. מי שירצה להמשיך לפעול בשעה מאוחרת יותר יידרש לבקש היתר מיוחד, בעלות של אלפי שקלים.

"החוק יוצר אפשרות בידי מועצת עירייה פוליטית, שכפי שאנחנו יודעים לא ייקח הרבה שהיא תהיה בשליטה חרדית, לסגור לא רק את החנויות בצומת בר אילן ההומה, אלא גם באזורי הבידור והבילוי החילוניים", אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, לכתבת "מבט" רחלי מזרחי.

דוד כהן, בעל פיצרייה בשכונה חרדית, אמר: "בעשר-אחת עשרה בלילה המקום רק מתחיל לעבוד. בשעה שתיים-שלוש מפוצץ פה. זו מכת מוות בשבילנו". לדברי איציק יום-טוב, נציג ועד הסוחרים, לפי פשקווילים שפורסמו חייבים לסגור את החנויות בשכונות חרדיות "ולא מטעמים של מטרדי רעש, מטעמים של בעיות צניעות, בעיות של פגיעה רוחנית בבחורי ישיבות".

על פי החוק, עסקים לא יפעלו אחרי השעה 23:00 ובתי אוכל ומתחמי תרבות לא יפעלו אחרי חצות. רק במתחמים מיוחדים תותר פעילות בכל הלילה או בחלקו. בכל האזורים החרדיים תיאסר פעילות לאחר חצות. בסיעת יהדות התורה הסבירו כי הצעת החוק הועלתה מפני שהעסקים גורמים מטרד לשכנים. אבל כרזות שפורסמו בשכונות החרדיות מלמדות שמשמרות הצניעות תמכו בהצעה. אנשי משמרות הצניעות מבקשים לסגור מוקדי מפגש של נערים חרדים, בעיקר ברחוב בר אילן וברחוב מלכי ישראל.

בכתבה ששודרה בחדשות 10 אמר בעל דוכן שווארמה בשכונה חרדית: "הקהל שלנו זה בחורי ישיבה. באחת עשרה בלילה הם רק יוצאים מהישיבה. באים, רוצים לאכול משהו. עכשיו יסגרו פה, לאן הם יילכו?" סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, הסביר: "מדובר בהצעת חוק, שמשמרות הצניעות לחצו להעביר כדי לסגור מקומות בערב באזורים החרדיים. לא ברור למה עיריית ירושלים משרתת את המשמרות במקום לדאוג לתושבים".

יוסי דייטש, נציג יהדות התורה במועצת עיריית ירושלים, שקידם את החוק, אמר בכתבה כי כוונת החוק היא למנוע סבל ממשפחות חרדיות המתגוררות בסמוך לבתי עסק. הוא הצביע על כמה חנויות ובתי עסק הפתוחים עד שעה מאוחרת, שממוקמים בבתי מגורים. למה משפחות שגרות כאן צריכות לא לישון בלילה, רק כי מישהו רוצה למכור בייגל אחרי חצות, שאל דייטש.

אבל חרדים שרואיינו ברחוב הסבירו, שההחלטה לסגור חנויות בלילה אינה קשורה לרעש, אלא לרצון למנוע מבני נוער חרדים – שבאבניקים – לבלות בחוץ בלילות. "אי אפשר להתייחס להצעת החוק הזאת כאילו היא נגעת רק לחרדים", אמר אילן. "היום משמרות הצניעות סוגרות את האזורים החרדיים. כשתהיה פה עירייה חרדית, הם יסגרו גם את האזורים החילוניים. כלומר, זה חוק שמשית את עקרונות משמרות הצניעות גם על החילונים".

לידיעה על אישור החוק באתר חדו"ש

 

 לידיעה לקראת אישור החוק באתר חדו"ש

 

embed icon


איך תוכל לפעול?