גם אישה היא אדם

הטרדות בקווי הפרדה? זה קורה אפילו לשולמית אלוני

מנהיגת השמאל שולמית אלוני, אישה בת יותר מ-80 עלתה לקו הפרדה בבית שמש. הגיל שלה לא מנע מהנוסעים לדרוש במקהלה: "נשים לשבת מאחור"

פעילות ארגוני נשים יושבות בחלק הקידמי של אוטובוס הפרדה במבצע נסיעה בקווי הפרדה 30.09.09 צילום שירן דדוןפעילות ארגוני נשים יושבות בחלק הקידמי של אוטובוס הפרדה במבצע נסיעה בקווי הפרדה 30.09.09 צילום שירן דדון

לאחרונה הציעה לי ענת הופמן, ראש המרכז לדת ומדינה של התנועה הרפורמית, לעלות ולבדוק את היחס לנשים על אחד מ-"קווי המהדרין" לשעבר. אלה אותם קווי אוטובוס שבג"ץ קבע לאחרונה שההפרדה בהם אינה חוקית, ויש לבטלה. וכך, עליתי על קו אוטובוס 418 של אגד מרמת בית-שמש לירושלים. האוטובוס היה מלא, ואני אישה מזדקנת שגילה 80 ומעלה, חיפשתי לי מושב פנוי. הגברים לא נראו היו לי חולים, אולם איש לא פינה לי את מקומו והציע לי לשבת. האם לא מותר להיות גם קצת בני-אדם?

לבסוף, מצאתי מקום פנוי בקדמת האוטובוס, התיישבתי ומייד קבלתי צעקה: "נשים לספסל האחורי". הם צעקו, אבל אני חייכתי וישבתי. הרוחות סערו, ונהג האוטובוס אמר לבסוף, מתוך תגובה אמוציונאלית, "תפסיקו עם זה, תנו לה לשבת איפה שהיא רוצה". ההפרדה הזאת היא גועל נפש, ואני מגנה אותה באופן חד משמעי. חבל שבעבור חופן של רווחים "אגד" משתפת פעולה עם הדבר הזה. אולם הבעיה איננה "אגד", כי "אגד" הרי מקבלת סבסוד מהשלטונות ועליה לשרת את כלל הציבורי, ללא הבחנה של מוצא גזע, דת ומין. 

אסור לנו לשכוח את הרעיון של שוויון זכויות לכלל האוכלוסייה

אנחנו חווים עכשיו התעוררות של הרבנות הקנאית הקיצונית השואפת לשלטון ולשררה. הם קוראים תיגר על הממשלה החוקית ועל הכנסת, עושים שטיפת מח לתלמידיהם, ומציגים עצמם כאלטרנטיבה, שלטון התורה. ההקצנה הזאת ניזונה מכספים ומכוח פוליטי ומרפיסותם של חברי ממשלה וכנסת שחפצים לשאת חן בעיני הציבור הדתי. הדבר הזה אינו חדש והתחיל בעלייה לרגל של פוליטיקאים לרבנים. מודל שלילי לכך הוא הנשיא שמעון פרס שהלך לרב עובדיה והלל, שבח וקלס אותו. אני אינני מבינה יהדות שמגדירה דתיות באמצעות התרחקות מנשים. היהדות מעולם לא דגלה בהפרדה, וההפרדה היא פונקציה של דעות קדומות ומאבקי כח. אני למדתי מרבנים שונים, כמו למשל הרב גורן, אשר הלך בעקבות תקדימים היסטוריים של "גט על תנאי" כדי למנוע עגינות. יחד הצלחנו למנוע עוולות שנעשו לנשים רבות. הרב גורן עשה מעל ומעבר כדי לפתור בעיות אמיתיות של אנשים. גם עם הרב שמואל אבידור הכהן ניהלתי שיחות ארוכות. היה זה איש מיוחד שופע אסוציאציות, וכאשר ניגשתי אליו עם בעיות של זוגות שהיו מנועי חיתון הוא לא חסך מעצמו דבר ויישב את כל ההדורים בצורה מאד אלגנטית. 

הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90הפגנה נגד הפרדה בין גברים לנשים ברחובות מאה שערים. מפגינה נושאת שלט אישה זה לא בושה. בג''צ הורה למשטרה למנוע את ההפרדה 29.09.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90

היום בכל תחום אני פוגשת בנשים מצליחות, הנמצאות בשורה הראשונה. אני מעריצה את ההתמסרות העניינית והרציונלית שלהן למטרות החשובות שהן עוסקות בהן. אני רואה בנשות "קולך" נשים חכמות, אורתודוכסיות, משכילות ונבונות מאין כמוהן. אך אני מרגישה שזאת מדינה מטורפת, משום שכולם מחזרים אחר הנשים, אבל לא נותנים להן זכויות. רוצים שתהיינה יפות, בריאות, אפילו שתפרנסנה בהצלחה, אך שתסתומנה את הפה. רק מעטים מעריכים אותן ודואגים באמת לזכויותיהן.

בשנים האחרונות, הציבור הישראלי התעייף ממאבקים לשינויי חקיקה לטובת זכויות האדם. אולם דווקא עכשיו, כשישנן רוחות של שינוי באוויר ואנשים מתגייסים להיאבק למען חיים טובים יותר לכולנו - אסור לנו לשכוח את הרעיון של שוויון זכויות לכלל האוכלוסייה. עלינו לדאוג לזולת ולתת לכל קבוצה ולכל יחיד אפשרות ביטוי ולכבד זה את זה. אנחנו נרדפים על-ידי אנשים אשר היו צריכים להיות אנשי-רוח שיודעים לכבד כל אדם. אז יש לי חדשות בשבילם – גם אישה היא אדם.

שרת החינוך ומנהיגת מרצ לשעבר שולמית אלוני משתתפת בפרוייקט "תופסות מקום" למיגור ההפרדה המגדרית במרחב הציבורי פורסם לראשונה בידיעות אחרונות 11.9.2011איך תוכל לפעול?