מדד הדת והמדינה – התגובות

תנו לנסוע בשבת ולהתחתן בלי הרבנות

בתגובה על פרסום מדד הדת והמדינה באתר ynet, קוראים דורשים תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים ושוויון בנטל. לקט טוקבקים

הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא, 13.06.2009. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הפגנה למען ירושלים חופשית בכיכר ספרא. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בערב ראש השנה פרסם האתר ynet את מחקר מדד הדת והמדינה 2011 של חדו"ש בכותרתו הראשית. הכותרות של ynet דיווחו: "סקר: 80% לחייב ליבה, 63% בעד תחבורה בשבת". מדד הדת והמדינה, שנערך על-ידי מכון סמית, מגלה כי 62% מהציבור בעד נישואים אזרחיים ו-52% תומכים בנישואי חד-מיניים. 87% רוצים חובת שירות לכל ו-79% קיצוץ בתקציבי מוסדות תורניים. מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "הציבור דורש שוויון בנטל". מדד הדת והמדינה הוא מחקר שנתי, המתבסס על מדגם גדול ואמין במיוחד של 800 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת. להלן מבחר טוקבקים בעקבות הפרסום.

תחבורה ציבורית: בשבת אני תקוע

ללא כינוי: אני עני, אין לי אוטו, אבל רוב חברי גרים רחוק. בשבת אני תקוע. לא נוסע הביתה לחגים כי אחר כך אין לי איך לחזור ואני תקוע רחוק מהבית. איזה מדינה מטומטמת, איזה דוסים מטומטמים.

זה פשוט לא ריאלי: המדינה לא יכולה להיחשב מתקדמת כל עוד אין תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים! אתם רוצים להפחית את מספרם של ההרוגים בכבישים כתוצאה מגילופין והתפרעויות? אין ברירה מלבד להפעיל תחבורה ציבורית (במתכונת יום חול, ואף מתכונת מתוגברת) בימים אלה. יאללה, ממשלת חלם, לקדם את זה.

נישואים אזרחיים: כל החובות, בלי הזכות להתחתן

יעקב: נישואים אזרחיים באופן דחוף! נוצר מצב שבו אזרח ישראלי, יהודי לכל דבר, שנולד כאן, גדל כאן, שירת ביחידה קרבית בצבא, עושה מילואים עד עצם היום הזה, כולל מלחמת לבנון השנייה, משלם מסים... בקיצור, אזרח כמו שמדינה צריכה. אותו

זה פשוט לא ריאלי: המדינה לא יכולה להיחשב מתקדמת כל עוד אין תחבורה ציבורית בשבתות ובחגים!

אזרח רוצה להתחתן עם ישראלית שפגש... גם היא נולדה פה, גם היא למדה פה, עשתה צבא... עובדת, משלמת מסים. אביה יהודי, אמה התגיירה גיור רפורמי. הם פסולי חיתון. איך חברי הכנסת לדורותיהם ישנים בלילה, כאשר שני אזרחים בעלי תעודת זהות כחולה, שהמדינה מכירה בשניהם כיהודים, שמילאו ועדיין ממלאים אחר כל החובות שלהם למדינה... אינם זכאים לזכות בסיס – להתחתן על אדמת הארץ – ונאלצו לברוח לקפריסין כדי להתחתן?

טל: נישואים אזרחיים ונישואים חד מיניים לא פוגעים באף אחד! למה ההתנגדות? זה רק מוכיח כמה אנחנו רחוקים מלהיות מדינה מודרנית.

הזירה הפוליטית: רק בקלפי קובעים

חנה: רק בקלפי קובעים. היום הם ממושמעים ורובנו דברנים. הם גוברים עלינו ...יש להצביע עבור מפלגות גדולות וכך נקווה לשנות... יש לנסות בכך להחליש את ש"ס וכל השאר ששודדים את הקופה ואת חיינו.

רויטל: כאילו דא... מישהו מופתע? מזמן הבנו שהכנסת והממשלות מנותקות מהעם ושהגיעה העת להחליף את השיטה, ובעיקר להתפקד ולהכניס דם חדש לפוליטיקה בארץ. לא חשוב מי: זה המצב שנגרם בגלל אחוזי הצבעה נמוכים. 60% הצבעה חילונית יחד עם 98% הצבעה חרדית גורמים למפלגות החרדיות לגדול בכ-30%. זה אומר שבמקום שיהיה להם 10 מנדטים יש להם 15 מנדטים, חמישה מנדטים שיכולים להפיל ממשלה... פשוט צריך לצאת להצביע!

עידית: מנהיג עם "ביצים", שיפנים היטב את תוצאות הסקר הזה (שבעיני הוא אמיתי לחלוטין), יקים מפלגה הדוגלת בהפרדת דת מהמדינה, בהשמת נטל חברתי שוויוני בין כל אזרחי

כנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. 27.7.2011. צילום: אסף מוסמן, חדו''שכנס בכנסת למען נישואים וגירושין אזרחיים. צילום: אסף מוסמן, חדו''ש

המדינה – חילונים, דתיים (כל הדתיים), ערבים... ובחינוך שוויוני – יזכה ברוב סוחף. רק אז יבוא השקט על הארץ הזו! רום: לעשות את זה עכשיו. חייבים להעביר חלק מהדברים האלה עכשיו, לפני שיהיה מאוחר מדי. בקצב הנוכחי, בעוד 30 שנה כבר לא יהיה רוב לנו, החילונים, ואז הם יעבירו חוקים מפחידים בהרבה. לצערי הנכדה שלי כבר לא תוכל ללכת עם מכנסיים בישראל, שלא לדבר על גופייה. איזו זוועה.

מחאה חברתית: "השטח בשל למחאה החילונית"

חילוני: השינוי יגיע בהפתעה. בדומה למה שקרה עם המחאה החברתית, שהתפוצצה וכעת אנו רואים את תחילת השינוי (חרמות נרחבים על חברות, שיח על צדק חברתי, מאות אלפים ברחובות), אף אחד לא ציפה לזה. אף אחד לא מצפה למחאה חילונית, אבל השטח בשל לכך ומתישהו זה יתפוצץ.

אלי, מודיעין: זה חלק מהמחאה החברתית האמיתית. תוצאות הסקר משקפות חלק נכבד מהבעיות שאליהן התייחסה המחאה החברתית האמיתית של קיץ 2011, ולא ניתנו להן שום פתרונות. עכשיו יצוצו כל מיני חובשי כיפה ויאמרו שכולנו אחים ושצריך סובלנות הדדית וכולנו יהודים. כל זה נכון – אבל לא על חשבון כפייה דתית וסחטנות דתית על ידי בני הישיבות והכוללים למיניהם, שלא תורמים דבר.

אסף: שמעת את זה ביבי? העם רוצה שוויון. גדל לעצמך עמוד שדרה ובצע.

הפרדת דת ממדינה: לבטל את השעטנז

מדינה לאזרחים: תגידו, יש איזה פרק בתהילים שאפשר לקרוא כסגולה נגד כפייה דתית?

איך חברי הכנסת לדורותיהם ישנים בלילה, כאשר שני אזרחים שהמדינה מכירה בשניהם כיהודים... אינם זכאים להתחתן על אדמת הארץ – ונאלצו לברוח לקפריסין כדי להתחתן?

הגיע הזמן להפריד בין דת למדינה. הערבוב הכפוי של חוקי המדינה ביחד עם אמונות ושגיונות דתיים יוצר קונפליקטים בלתי נסבלים בין אזרחי המדינה. חייבים לעשות מהלך כשר ולבטל את השעטנז ההזוי בין החוק הדמוקרטי ובין ההלכה המסורתית. לא ייתכן שבשל שיקולים סקטוריאליים ישקיעו מיליארדים בישיבות, במקוואות ובמשגיחי כשרות שציבור עצום בארץ אינו מכיר כלל בנחיצותם ובאותו הזמן יקצצו מיליארדים בתקציב הבטחון שברור לכ-ו-ל-נ-ו שהוא סלע קיומנו.

החרדים: בקרוב אנחנו נשלוט

חרד לשם: עוד 30 שנה ננצח. בעזרת השם כל המדינה תהיה חרדית. הילדים שלנו ינצחו את החילונים ויביאו המשיח לארץ ישראל הקדושה.

אברך: לציבור היהודי החשוב, אל דאגה. עוד כמה שנים והכל יתהפך לטובת הצדיקים. יחזק אתכם הקדוש ברוך הוא.

יהודה: לחייב לימודי חול? אין בעיה. כשבמדינה ישלטו הדתיים, נחייב את החילונים ללמוד גמרא! חחחחחחחחחחחח.

הסקר לא אמין

דני חייקין, תל אביב: סקר שקרי, מסולף ומגמתי של ynet הבלתי אמין. זהו ניסיון נואל נוסף של עיתונות הרשעה ynet להפריד ולזרוע שנאה והרס בעם ישראל. נתונים מסולפים. הסקר נערך בקרב חילונים אתאיסטים, מיעוט.

ללא כינוי: ככה זה כשרפורמים ושמאלנים מזמינים את הסקר. ציטוט: "לקראת השנה החדשה מתפרסם 'מדד הדת והמדינה' לשנת 2011 של עמותת חדו"ש (חופש דת ושוויון), שבדק את עמדות הציבור בסוגיות מרכזיות בנושא." גם ההגדרה ל"יהודים" משתנה והיא כוללת כל מי שרואה את עצמו יהודי ולא רק מי שיהודי באמת.

לידיעה ב-ynet

ראו מדד הדת והמדינה באתר חדו"ש

תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. צילום: סרג' אטל, פלאש 90. תחנת אוטובוסים ברחוב אלנבי בתל אביב. מי בעד תחבורה ציבורית בשבת? צילום: סרג' אטל, פלאש 90


איך תוכל לפעול?