אל תקשיבו

הרב הראשי: לאפשר לחיילים להימנע משירת נשים

הרב יונה מצגר מציע בחוות דעת, שבעתיד יופיעו רק זמרים גברים באירועים שבהם משתתפים חיילים דתיים רבים

הרבנים הראשיים שלמה עמאר ויונה מצגר בטקס בבית כנסת ישורון בירושלים. 18.07.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הרב הראשי יונה מצגר עם עמיתו, הרב שלמה עמאר. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

הרב הראשי, יונה מצגר, הפיץ חוות דעת הלכתית שלפיה "יש לכבד את זכותם של החיילים הדתיים להימנע משמיעת קול שירת אישה". חוות הדעת פורסמה בעקבות הדחתם של ארבעה צוערים מקורס קצינים, לאחר שיצאו מאירוע צבאי שבו שרו נשים. תשעה צוערים יצאו מהאירוע, אבל לא כולם הודחו מהקורס.

בחוות הדעת כתב מצגר: "ודאי שאין זה צודק או ראוי לשלול מהם את מעמדם וזכויותיהם כתוצאה מהקפדתם על קיום התורה והלכותיה". בחוות הדעת, המשתרעת על פני שמונה עמודים, מציע מצגר שבעתיד יופיעו רק זמרים גברים באירועים שבהם משתתפים חיילים דתיים רבים.

קובי נחשוני מ-ynet מוסיף, כי לפי חוות הדעת של הרב הראשי במקרים שבהם החיילים הדתיים הם מיעוט והמפקד מחליט להזמין זמרת או להקה – יש להתיר לשומרי המצוות ביחידה לאחר לאירוע או לצאת ממנו בשלב מוקדם. הוא גם מציע שהחיילים הדתיים יתיישבו מראש במקום אחורי, סמוך לדלת היציאה, ולא ייצאו בקבוצות באופן הפגנתי אלא אחד-אחד, כדי שלא לעורר ויכוחים מיותרים.

יאיר אטינגר מזכיר ב"הארץ", כי החודש התקבלה בצבא החלטה שלא לפטור חיילים דתיים מנוכחות בטקסים צבאיים,

מצגר מציע שהחיילים הדתיים יתיישבו סמוך לדלת היציאה, ולא ייצאו בקבוצות אלא אחד-אחד, כדי שלא לעורר ויכוחים מיותרים

למרות פניותיהם של הרבנים הראשיים. לפני כשבועיים נפגש הרמטכ"ל, בני גנץ, עם הרבנים הראשיים, שאמרו כי הם מצפים שמפקדים יאפשרו לחייל לצאת בצורה מכובדת מאירוע שיש בו שירת נשים.

חוות הדעת של מצגר פורסמה פחות מיממה אחרי שהרב הצבאי הראשי, רפי פרץ, הביע תמיכה בצוערים שיצאו מהאולם כדי לא לשמוע את הזמרת. "עמדתי לימין החיילים", אמר הרב פרץ. "לא במקרה לא כולם הודחו".

בחוות דעת הלכתית קבעה הרבנות הצבאית, כי "ראוי ליצור טקס המכבד את השקפותיהם של כלל הנוכחים, ולשם כך להביא זמר ולא זמרת". ב"הארץ" נכתב גם, שעמדתו של הרב מצגר מייצגת את דעת הרוב בקרב הרבנים האורתודוקסים. יש קבוצת מיעוט שאמנם קוראת לשלטונות הצבא להתחשב בחיילים שומרי מצוות, אך אוסרת יציאה הפגנתית מאירוע שיש בו שירת נשים.

אחד מאנשי המיעוט הוא הרב דוד ביגמן, ראש ישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע, שכתב לתלמידיו כי יציאה הפגנתית מאירוע שבו מתקיימת שירת נשים "אסורה לפי ההלכה ואינה התנהגות ההולמת בני תורה". בכך הצטרף הרב ביגמן לרבנים יובל שרלו ושלמה אבינר, שיצאו נגד התנהגות הצוערים.

לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?