אשמנו, טעינו

חשבון נפש חרדי: איך תרמנו לתדמית הגרועה שלנו

במאמר ב"כיכר השבת" מסביר מנהל המכללה החרדית אריאל דרעי, כי השתיקה החרדית נוכח מעשיהם של קיצונים והתנהגותם מוסיפה לדימוי הדמוני של החרדים בתקשורת הכללית ובחברה החילונית

אלפי חרדים מפגינים כנגד פתיחת חניון ספרא בירושלים בשבת 06.06.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90הפגנה חרדית נגד פתיחת חניון ספרא בירושלים בשבת. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בשבועות האחרונים מעסיקות את התקשורת סוגיות דרמטיות מעט יותר מהמלחמות הבלתי פוסקות בישיבת פוניבז', המאבק חסר הפשר נגד מאפיות וחנויות ספרים במאה שערים או הסכסוך בבית שמש. אלמלא כן, סביר שתדמיתה של החברה החרדית שוב היתה מוכתמת בגלל התמונות האלימות שקשורות במאבקים האלה, כותב אריאל דרעי במאמר באתר "כיכר השבת".

דרעי, מנהל המכללה החרדית בירושלים, קורא לחרדים לערוך חשבון נפש לקראת ראש השנה. הוא שואל אם לחרדים עצמם אין חלק בתדמית הדמונית שדבקה בהם. "האם הפחד שאנחנו מגלים כלפי אותם קיצונים לא צובע אותנו כולנו באותם צבעים, שאנחנו כל כך מנסים לברוח מהם? האם באמת רק הצד השני אשם כשהוא רואה אותנו כגוש שחור אחד שמאיים להתגלגל לעברו ולרמוס את כל מה שחשוב בעיניו?"

דרעי מפנה את תשומת הלב למאבק האחרון בבית שמש. העיר, לדבריו, מתפרסמת במאבקים בלתי פוסקים על שליטה

הציבור הכללי רואה וקורא וממתין בקוצר רוח לקול השפוי שייצא מהמחנה שלנו ויגיד את מה שכולנו חושבים: זאת לא הדרך

פנאטית במרחב הציבורי, באבנים שמושלכות בה בלי יעד ובלי סיבה מוגדרים, באיומים על בעלי עסקים, שנאלצים להתקפל, ובמלחמות אגו ושליטה שצבועות בצבעי קנאות לענייני דת. מי שיתבונן בכל אלה, אולי יצליח להבין שלא תמיד מדובר בשנאה עיוורת לכל דבר שריח חרדים נודף ממנו. "הציבור הכללי רואה וקורא וממתין בקוצר רוח ואפילו מתחנן לקול השפוי שייצא מהמחנה שלנו ויגיד את מה שכולנו חושבים: זאת לא הדרך, זאת לא הצורה!"

המראות מבית שמש גורמים לראשי ערים לדמיין מה יקרה אם בעיר שלהם יתגוררו ארבעים אלף חרדים, כותב דרעי. "הם עומדים ושואלים את עצמם מי ערב לנו שאת הצילומים שהם רואים היום רק על דפי העיתונות הם לא יראו מקרוב יותר ברגע שהם יפתחו את שעריהם לאוכלוסייה החרדית". הוא מזמין את הקוראים החרדים לחשוב מהי תרומתה של החברה החרדית לתדמית הזאת.

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?