הקבר של סבא הפך לאתר עלייה לרגל

אפילו כשהצדיקים קרובים שלך – קשה לסמוך על הקברים שלהם

נרי לבנה מספרת ב"הארץ", שהמספר הרב של צדיקים וקברי צדיקים במשפחתה לא מנע השמדה של רבים מקרוביה בשואה וגם לא מנע מחלק מקרוביה עקרות

מבקר בציון קברו של ''הפלא יועץ''. צילום: ויקיפדיהמבקר בציון קברו של ''הפלא יועץ''. צילום: ויקיפדיה

בעלי הון רבים נסעו לאחרונה לבולגריה, בעצתו של המקובל הרב יאשיהו פינטו, להשתטח על קברו של "הפלא יועץ". ביניהם היו אילן בן דב, לב לבייב, אריה עמית, שרית חדד ורבים אחרים. אלוהים כנראה מעדיף עשירים, כותבת נרי לבנה ב"הארץ", אבל מזכירה כי יש גם חרדים שרואים בהשתטחות על קברי צדיקים עבודת אלילים.

לבנה מציינת שבמשפחתה היו רבנים שקבריהם הפכו לאתרי עלייה לרגל. נשים המתקשות בהבאת צאצאים, למשל, באו להשתטח על קברו של אבי-סבה וגם על קברותיהם של בני הדוד של הסבא. "הגאון מספינקא" היה אבי-סבו של אביה. עצמותיו הועלו לפתח תקוה וקברו היה לאתר השתטחות.

רב חשוב אחר במשפחתה היה "העטרת צבי" (האדמו"ר צבי הירש מזידיטשוב), סב-סבתה של לבנה.

יש גם חרדים שרואים בהשתטחות על קברי צדיקים עבודת אלילים

"על הנסיעה לקברו אמר בנו של הרב חיים הלברשטאם, מייסד חסידות צאנז, כי היא שווה בקדושתה לנסיעה לקברו של רשב"י בל"ג בעומר".

קברי הצדיקים הרבים בצד האירופי של משפחתה, כותבת לבנה, לא מנעו מרוב בני המשפחה של אביה, שהיו חרדים, השמדה בשואה. ואילו "מקרב בני דודי, צאצאים ישירים של הצדיקים לבית כלפון, יש כמה שלא הצליחו להעמיד ולדות. הכל כנראה קשור לכך שמעולם לא היה לבני משפחתי די 'הון' כדי להתחבב על מי שמינו את עצמם לנציגיו הישירים של אלוהים".

למאמר המלאאיך תוכל לפעול?