תקדים היסטורי

מתגבש הסדר לגיוס חסידי חב"ד לצה"ל

ראשי החסידות והצבא עומדים לחתום על הסכם שיאפשר לבוגרי ישיבות לצאת לשנת לימודים בארה"ב ואחר כך לחזור ולהתגייס

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

לאחר משא ומתן שנמשך כמה חודשים עומדים צה"ל וחסידות חב"ד לחתום על הסכם, שיאפשר גיוס לצבא של בחורי ישיבה מהחסידות. לפי ההסכם, מדווח יהודה שלזינגר ב"ישראל היום", בחורי הישיבה ייצאו מהארץ למשך שנה עם סיום לימודיהם בישיבה. כל מי שיחזור לאחר לימודיו ויתחתן, יתגייס לשירות בצה"ל.

ההסכם נועד לפתור בעיה ממושכת. בחורי ישיבה מחב"ד יוצאים לשנת לימודים בחצר הרבי מלובביץ' בארצות הברית עם תום לימודיהם בישיבה. מאז שהרב הלך לעולמו, ב-1994, הצבא אינו מאפשר לתלמידי הישיבה מחב"ד לצאת לניו יורק. הצבא מסביר שמדובר בצעירים בגיל גיוס החתומים על הסדר "תורתו אומנותו", שאינם אמורים לצאת את הארץ בתקופה זאת.

בגלל החשיבות שהם מייחסים ללימודים בניו יורק, רבים מצעירי החסידות נוסעים בכל זאת ונחשבים עריקים. ב"ישראל היום" ובידיעות שפורסמו בקול ישראל ובאתר כיפה על ההסכם, שמוגדר "היסטורי", נכתב כי החסידים ישרתו שירות צבאי מלא.

מקור בחב"ד הגדיר את ההסכם "פריצת דרך משמעותית", שכן לראשונה מתארגנת קבוצת ישיבות להסכם משותף עם שלטונות הצבא

עם זאת, לא נכתב מה תהיה תקופת השירות המלא. חרדים שמתגייסים בגיל 22 והלאה משרתים בדרך כלל בין שנה וחצי לחודשיים.

מיד לאחר הפרסום הראשון על ההסכם, מיהרו ישיבות חב"ד להכחיש אותו. ב"כיכר השבת" נכתב כי הישיבות הודיעו: "בתגובה לפרסום בעיתונות הכללית שיש בו משום חילול שם חסידות חב"ד, היננו להודיע כי מעולם לא ניהלנו מו"מ ולא הבענו כל הסכמה ח"ו לגיוסם של בני ישיבה".

אבל לפי אתר "כיפה", מקור בחב"ד הגדיר את ההסכם "פריצת דרך משמעותית", שכן מדובר בפעם הראשונה בתולדות צה"ל שבה קבוצת ישיבות מתארגנת, במסגרת חרדית, להסכם משותף עם שלטונות הצבא.

לידיעה ב"ישראל היום"

 לידיעה בקול ישראל

 לידיעה באתר "כיפה"

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?