מחטף עוקף בג"ץ

גיוס? השתמטות

הקואליציה התחייבה להעביר את חוק ההשתמטות חדו"ש והפורום לשוויון בנטל פנו ליועץ המשפטי לכנסת

עמותת חדו"ש והפורום לשוויון בנטל פנו ליועץ המשפטי לכנסת, עורך הדין איל ינון, ולבכירים רבים נוספים, בדרישה למנוע את העברת חוק ההשתמטות במחטף. החוק דוחה את גיוס תלמידי הישיבות בשמונה שנים, עד 2023, ולמעשה מבטל את מכסת התלמידים שיישארו בישיבות.

הנוסח הקודם של החוק קבע מכסה של 1,800 בני ישיבות, שיוגדרו מתמידים ולא יגויסו. הנוסח המתוקן מסמיך את שר הביטחון לקבוע את מכסת התלמידים המתמידים.

בראיון בערוץ 1 אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן כי בשנה הקודמת התגייסו 2,400 תלמידי ישיבות. לדבריו, "כל מה שעושה הפוליטיקה החרדית זה לנסות למנוע את השינוי ובכללו את הגיוס לצבא. כלומר, כל המטרה היא להשאיר המון צייתני, שלא יכול לצאת לצבא ולא יכול לצאת לעבודה".

אילן הוסיף: "לחרדים יש בעיה עצומה. מדברים על 20 עד 30 אחוז נשירה ממוסדות החינוך שלהם. במוסדות החרדיים יש הנשירה הכי גדולה בחינוך הישראלי. אחת הסיבות לגיוס היא באמת הנשירה הזאת. יש שתי בעיות עם החינוך החרדי. אחת היא, שהמודל היחיד של החינוך החרדי לא מסוגל להכיל כל כך הרבה אנשים. השנייה היא שהחזירו בתשובה כל כך הרבה אנשים, שהיום לא יודעים מה לעשות אתם, כי הבנים של החוזרים בתשובה הולכים והופכים לשבבניקים, נערי רחוב, ומהרבה בחינות הצבא כבר עדיף על זה שהם יהיו ברחוב".

כשהתבקש להתייחס למשמעות הכלכלית של גיוס חרדים, המחייבת הכשרה מיוחדת של מטבחים והקמת יחידות שבהן משרתים גברים בלבד אמר אילן: "כל חרדי שאנחנו מגייסים הוא השקעה נפלאה למשק. הנתונים מראים ש-80 עד 90 אחוזים מהחרדים שהשתחררו מהצבא או עובדים – בלבן, לא בשחור – או שהם באקדמיה. נעזוב רגע את החיילים שמתגייסים בגיל 18 או 19 והעלות שלהם היא די קטנה. נדבר על חיילי שח"ר. החיילים הנשואים, שהשירות שלהם עולה בערך 100 אלף שקל. אני אומר, כל 100 אלף שקל כאלה מחזירים את עצמם למשק תוך שלוש ארבע שנים בתשלום מסים. אין השקעה טובה יותר למשק משירות של חרדים".

embed icon


איך תוכל לפעול?