דמוקרטיה – כפירה בעיקר

הבחירה: מדינת הלכה

בעקבות ההתקפות על בג"ץ שהורה להרוס בית כנסת שנבנה שלא כחוק אמר מנכ"ל חדו"ש: מאחורי המחאה נגד החלטת בג"ץ עומדת תפיסה שאומרת, אין עוד אמונה במדינה יהודית ודמוקרטית

סגן שר החינוך, מאיר פרוש מיהדות התורה, תקף את בג"ץ, שהורה להרוס את בית הכנסת איילת השחר בגבעת זאב. בעצרת נגד הריסת בית הכנסת, שנבנה שלא כחוק, אמר פרוש לשופטי בג"ץ: "ההחלטה שלכם להרוס בית כנסת תגדע את היסודות שגם בית המשפט העליון עומד עליהם".

בדיון בתוכנית "קו פתוח" בערוץ הכנסת בעקבות ההחלטה אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "אני את הביטוי הסמלי החריף ביותר רואה דווקא בגרפיטי שרוסס על קיר בית המשפט העליון. שם בעצם אנחנו רואים את העימות בשיאו: 'לא הורסים בית כנסת, רוצים מדינה יהודית'. והתפיסה שעומדת מאחורי מי שכתב את זה, והתפיסה שעומדת מאחורי אלה שמתבצרים בבית הכנסת ואומרים, אנחנו נמנע בכוח את מילוי צו בית המשפט, היא תפיסה שאומרת, אין עוד אמונה במדינה יהודית ודמוקרטית, יש צורך לבחור. הבחירה שלנו היא ברורה: מדינת ישראל היא מדינה יהודית, היינו, על פי ההלכה".

המנחה, אורית לביא נשיאל, אמרה: היום הרב הראשי, הרב יצחק יוסף, נותן תוקף לדברים האלה. הוא אומר שהריסת בית כנסת מנוגדת להלכה, אלא אם כן נבנה מבנה חלופי אחר שיכול לתת מענה לאותם יהודים שרוצים להתפלל בבית הכנסת.

הרב רגב השיב: "קודם כל, מתברר שבאופן תמוה ולחלוטין לא ראוי ולא מקובל, הרב יוסף כתב מכתב לנשיאת בית המשפט העליון, שבו הוא העמיד אותה על ההלכה וביקש שהיא תתחשב בעמדתו ובעמדת ההלכה בפסיקה. לרב יצחק יוסף, נשיא בית הדין הרבני הגדול והרב הראשי, אין מעמד בהליך השיפוטי. המדינה מיוצגת בהליך השיפוטי על ידי פרקליטות המדינה, לא על ידי הרבנות הראשית. אלא שמבחינת הרב יצחק יוסף, שגם פנה לאחרונה לחברה קדישא והורה להם, בניגוד לחוק, להפריד בין נשים לגברים באתר הקבר של אביו – בניגוד לדעתה של אחותו, עדינה בר שלום – והוסיף והורה לחברה קדישא, אל תתחשבו בדעתן של הבנות, רק הבנים ראויים להישמע, אנחנו חוזרים ומבינים שמדובר פה בתופעה לא שולית, לא רק קיצונית, של אנשים שגורסים, מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית היא כפירה בעיקר.

"...בחדו"ש אנחנו עורכים מדי שנה מחקר גדול על עמדות הציבור בנושאי דת ומדינה. למשל, שאלנו את השאלה האם אתה תומך בחופש דת ושוויון כמציאות בישראל. כ-80% תומכים בכך. שאלנו האם אתה תומך בהפרדת דת מדינה, 59% תומכים בהפרדת דת ומדינה. שאלנו שאלות לגבי חופש נישואים – הנהגת נישואים אזרחיים, נישואים לא אורתודוקסיים, 67% תומכים בחופש נישואים".

embed icon


איך תוכל לפעול?