נשק יום הדין

שטרן: מי שלא רוצה לשמוע שירת נשים, שישים אטמים

ראש אכ"א לשעבר, האלוף (מיל') אלעזר שטרן, מותח ביקורת בראיון ל"מקור ראשון" על ההקצנה של הציבור הדתי בתחום הצניעות, שבעקבותיה הודחו ארבעה צוערים מקורס קצינים

שר החינוך לשעבר, אמנון רובינשטיין, וראש אכ''א לשעבר, אלעזר שטרן, בדיון בעתירה לבג''צ נגד חוק תוכנית הליבה 06.09.10. צילום: קובי גדעון, פלאש 90שר החינוך לשעבר, אמנון רובינשטיין, וראש אכ''א לשעבר, אלעזר שטרן, בדיון בבג''ץ. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הדחתם של ארבעה צוערים דתיים שיצאו מטקס צבאי בגלל הופעה של זמרות היתה צעד מרחיק לכת, טוען האלוף (מיל') אלעזר שטרן. עם זאת, שטרן מותח ביקורת חריפה יותר על הציבור הדתי-הלאומי, שאליו משתייכים הצוערים המודחים.

שטרן, שהיה ראש אגף כוח אדם במטכ"ל, בעצמו חובש כיפה סרוגה, אומר בראיון לעיתון "מקור ראשון", כי כשהיה תלמיד ישיבה לא עסקו בשאלות כאלה. "הקיצור שולחן ערוך מתחיל ב'התגבר', ואם הדתיים צריכים להתגבר על משהו – שיתגברו. שלא יסחבו את כולם למקומות שבהם בגלל הציבור הדתי לא יהיו בנות בלהקות צבאיות. בסופו של דבר מה שיקרה זה לא רק שנאה כלפי הדתיים, אלא שנאה כלפי היהדות".

ישי פרידמן כותב ב"מקור ראשון", כי שטרן סבור שכיום יש עיסוק מוגבר בצניעות בציבור הדתי-הלאומי. "צריך כל הזמן יותר רבנים, כי ממציאים יותר הלכות וזה מגיע לאבסורד כמו שאלות אם מגיע לאבא ללכת למסיבת סידור של ילדה בכיתה ב'..." הוא אומר. בתשובה לשאלה מה צריך לעשות חייל דתי אם

שטרן: חשוב יותר שרבנים ילמדו חיילים דתיים שעל זה לא מסרבים פקודה... אם המפקד אסר עליהם לצאת, אסור היה להם לצאת

יש שירת נשים באירוע שבו הוא נוכח מסביר שטרן: "לא אמרו להם לחלל שבת, עם כל הכבוד. מי שלא רוצה לשמוע שירה של אישה, שישים משהו על האוזניים. הוא לא רוצה לראות, שיוריד את הראש. על זה מסרבים פקודה?"

כתבה אחרת ב"מקור ראשון" מתייחסת לדיון שהיה בלשכתה של ראש אכ"א כיום, אורנה ברביבאי, בעקבות האירוע שבו יצאו הצוערים מהאולם. יום למחרת הדיון הוחלט להדיח מקורס הקצינים ארבעה מבין תשעת הצוערים שיצאו. בעקבות האירוע היו דיונים בין קצינים בכירים לראשי ישיבות, שבהם הציעו חלק מהמשתתפים למנוע שירה של נשים באירועים שבהם משתתפים חיילים דתיים רבים, כמו טקסים בבה"ד 1.

שטרן סבור כי זה אינו הפתרון הנכון. "חשוב יותר שרבנים ילמדו חיילים דתיים שעל זה לא מסרבים פקודה", הוא אומר. "לא מדובר בחילול שבת, אפילו לא בפינוי יישובים. סירוב פקודה זה נשק יום הדין. אם המפקד אסר עליהם לצאת, אסור היה להם לצאת. בטח לא לסרב".

 איך תוכל לפעול?