הקול הנשי מושתק

תביעה: תפקיד עוזר משפטי בביה"ד הרבני חסום לנשים

המכרז לתפקיד עוזר משפטי מיועד גם לנשים, אבל בפועל הוא פונה רק למשפטנים שכבר עובדים בבתי הדין הרבניים, שכולם גברים

הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים. 05.10.08. צילום יוסי זמיר, פלאש 90הכניסה לבתי הדין הרבניים בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

אשה שביקשה להתמודד על תפקיד של עוזרת משפטית בבית הדין הרבני ונדחתה, הגישה תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים. בתביעה נטען כי אף שבמכרזים לתפקידי עוזרים משפטיים מובהר שהמשרות מיועדות לנשים ולגברים כאחד, בפועל מדובר במכרז פנימי המיועד רק למשפטנים שכבר עובדים בבתי הדין הרבניים, שכולם גברים.

לצד כל הרכב דיינים עובד עוזר משפטי ובסך הכל יש בבתי הדין הרבניים עשרות עוזרים כאלה. עד 2007 קבעו בתי הדין הרבניים כי על תפקיד של עוזר משפטי יוכל להתמודד רק אדם שיש לו הסמכה לרבנות או לדיינות. תנאי סף מפלים אלה בוטלו לאחר שבית הדין לעבודה איים להתערב נגד בתי הדין הרבניים. מאז נוספה למכרזים על משרת עוזר משפטי הערה, שלפיה תינתן עדיפות לבעלי הסמכה לדיינות.

את התביעה הגישה עורכת דין וטוענת רבנית, שזה שנים רבות מייצגת נשים בהליכי גירושים. בכתב התביעה, המופנה נגד

הרב שאול פרבר: אין כל מחלוקת הלכתית על כך שאשה יכולה לשמש עוזרת משפטית לדיין

נציבות שירות המדינה והנהלת בתי הדין הרבניים, היא כותבת כי שקלה להגיש מועמדות לתפקיד עד שהבינה כי המכרז חסום לנשים.

"בית הדין נמצא בחזית המפגש בין הדת לבין המדינה. זה המקום היחיד שבו אדם יהודי לא דתי חייב להתנהג כדתי על פי חוק", אמרה התובעת ל"הארץ". "דווקא בצומת הזה צריך שיישמע גם קולן של הנשים".

הרב שאול פרבר, יו"ר מכון עתים השותף לעתירה, הוסיף: "כרב, מה שמפריע לי כאן יותר מכל הוא העובדה שמוציאים שם רע ליהדות. אין כל מחלוקת הלכתית על כך שאשה יכולה לשמש עוזרת משפטית לדיין, אין בכך שום בעיה. לכן עצוב בעיני שמחפשים בכל דרך הכשר משפטי לסינון נשים מהתפקיד".

מבתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "הנושא מצוי בהליך משפטי ולפיכך אנו מנועים מלהתייחס".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?