יהדות דלה

ציונים חילונים מופלים

ביטול התקציב הזעיר שמוקצה להתחדשות יהודית מקפח את הציונות החילונית, כותבים סלי מרידור וידידיה שטרן במאמר ב"הארץ"

חברי הקהילה הקונסרבטיבית קהילת מורשת אברהם בירושלים בטקס ט' באב. צילום: Brian Negin, flickrחברי הקהילה הקונסרבטיבית קהילת מורשת אברהם בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: Brian Negin, flickr

ההחלטה להקפיא את התקציב הזעום שהובטח לארגונים העוסקים בהתחדשות יהודית, קרי, ארגוני יהדות פלורליסטית, שהתקבלה בחודש שעבר, מבטאת העדפה לקדם תפיסה אחת של היהדות – יהדות אורתודוקסית. כך כותבים סלי מרידור וידידיה שטרן במאמר ב"הארץ".

לדבריהם, בהעדפת היהדות האורתודוקסית על פני תפיסות חילוניות־תרבותיות או דתיות שאינן אורתודוקסיות פוגעת המדינה בשלושה ערכי יסוד: הממלכתיות, השוויון והפלורליזם הרעיוני. ביטול התקצוב להתחדשות יהודית מבטא אפליה נגד הציונות החילונית בישראל, כותבים שטרן ומרידור. לדבריהם, כאשר המדינה מזהה "תרבות יהודית" עם השקפה אחת, דתית אורתודוקסית, היא מסכלת את היכולת של ההולכים בדרכם של הרצל, אחד העם, גורדון וז'בוטינסקי לזכות בחינוך יהודי ציוני משמעותי מתקציב המדינה.

שטרן, סגן נשיא במכון הישראלי לדמוקרטיה, ומרידור, שהיה יו"ר הסוכנות היהודית, כותבים כי נער ציוני בישראל זכאי

נער ציוני בישראל זכאי להעמיק בתנ"ך לא כספרות תורנית, אלא כספר מוסר, כתעודה היסטורית

להעמיק בתנ"ך לא כספרות תורנית, אלא כספר מוסר, כתעודה היסטורית, כספר גיאוגרפיה של ארץ ישראל. "נערה ציונית זכאית להכיר את הארץ ברגליה, לטייל עם התנ"ך, מגדיר צמחים וסיפורי מורשת קרב. משפחה ציונית צעירה זכאית לחוות את מועדי ישראל, לחדש בהם על פי דרכה ולעצב את השבת שלה כרצונה", הם מוסיפים.

לדבריהם, מקיפוח הציונות והציונים על ידי הממשלה נפגעים ציונים צעירים, שלא מסייעים להם לנווט את דרכם היהודית־הישראלית. אבל גם הציבור הדתי יוצא נפסד. המכנה המשותף קטֵן, הסולידריות נשחקת והקיטוב גדל. ישראל הופכת לדלה יותר מבחינה יהודית. "אנשים המקיימים מסורת באהבה, זונחים אותה כשהיא מלווה בכפייה", מסכמים הכותבים. "הניסיון 'להראות להם את האור' דרך צוהר דתי, לא מקרב רחוקים אלא מרחיק את הקרובים".

למאמר ב"הארץ"איך תוכל לפעול?