הסרת מחסום

ש"ס יוזמת ביטול נבחרת הדירקטורים, צעד למינוי מקורבים

סגן שר האוצר, יצחק כהן, מציע לשנות את תנאי הסף לקבלה לתפקיד דירקטור, כדי שיתמנו גם נשים, ערבים וחרדים

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה השבועית. מימינו סגן שר האוצר יצחק כהן משס. בשמאלו סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. 28.08.2011. צילום: פלאש 90ראש הממשלה בנימין נתניהו עם סגן שר האוצר יצחק כהן מש"ס ושר הבריאות יעקב ליצמן מיהדות התורה. צילום: פלאש 90

סגן שר האוצר, יצחק כהן מש"ס, מוביל מהלך לפירוק נבחרת הדירקטורים שהקים אורי יוגב, יו״ר רשות החברות הממשלתיות. פירוק נבחרת הדירקטורים היה חלק מהדרישות של ש"ס במשא ומתן על ההסכמים הקואליציוניים. ש"ס טענה כי הנבחרת אינה מעניקה ייצוג הולם לקבוצות אוכלוסייה שונות.

בשבוע שעבר מתח שר האוצר, משה כחלון, ביקורת חריפה על יוגב. כחלון לא הביע תמיכה בפירוק הנבחרת, אבל בשיחות סגורות אמר שהוא מעוניין לייצר ניתוק בין נבחרת הדירקטורים לרשות החברות הממשלתיות.

כהן הקים צוות שבוחן את סוגיית פירוק הנבחרת. הצוות, לפי "כלכליסט", כבר קיים כמה פגישות. ״הצוות מורכב בעיקר ממשפטנים ואנחנו בוחנים איך אפשר להפוך את תנאי הסף

כהן: אנחנו בוחנים איך אפשר להפוך את תנאי הסף כך שיאפשרו תמהיל יותר הטרוגני של דירקטורים

כך שיאפשרו תמהיל יותר הטרוגני של דירקטורים״, אמר כהן. לדבריו, פירוק נבחרת הדירקטורים הוא דרישה של ש״ס, אך יש לה גיבוי משאר חברות הקואליציה.

יוגב הקים את נבחרת הדירקטורים כדי למנוע מינויים פוליטיים בדירקטורים של חברות ממשלתיות. כהן טוען, "היום לנבחרת הדירקטורים יש צבע עור אחד בגוון מאוד בהיר״ וכי בכוונתו לקבוע תנאי סף שיאפשרו ייצוג הולם לאתיופים, חרדים, נשים וערבים.

פירוק נבחרת הדירקטורים יאפשר לשרים ולבעלי עניין אחרים למנות מקורבים לתפקידים כאלה בחברות ממשלתיות. מאחורי הטיעון של כהן כי אי אפשר כיום למנות "אנשים ראויים" לדירקטורים עומד לכאורה הרצון לאפשר מינויים כאלה.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?