חברת לומדים ועובדים

לראשונה: יותר מ-50% מהגברים החרדים יוצאים לעבוד

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אחוז התעסוקה של הציבור החרדי עולה בהתמדה

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

ב-2015 הגיע אחוז הגברים החרדים שיוצאו לעבוד לקרוב ל-50%. כך עולה מנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). לפי ההערכות, ב-2016 אחוז החרדים העובדים יהיה יותר מ-50%. לפי הנתונים, מגמת העלייה בשיעור הגברים החרדים היוצאים לעבוד נמשכת זה יותר מעשר שנים.

הנתונים מצביעים על תחומים נוספים שבהם חל שינוי משמעותי. לדוגמה, יותר מ-11 אלף חרדים לומדים כיום באקדמיה, כ-5,000 צעירים חרדים משרתים בצבא באחד המסלולים החרדיים.

הנתונים החדשים של הלמ"ס מתייחסים לגברים בגיל העבודה, 25 עד 64 ולפיהם שיעור הגברים החרדים העובדים הגיע אשתקד ל-49.8. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה החלה לתעד תעסוקת חרדים ב-1995. באותה שנה יצאו לעבוד 48% מהגברים החרדים. ב-2002 הגיע שיעור החרדים העובדים לשפל של 33%. מאז עולים אחוזי התעסוקה של גברים חרדים.

גם שיעור הנשים החרדיות העובדות עולה בהתמדה. כיום מועסקות 74% מהנשים החרדיות – לא רחוק משיעור התעסוקה של נשים לא חרדיות (80%).

ד"ר גלעד מלאך, ראש תוכנית החרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה, אמר ל"הארץ" כי הנתונים מצביעים על שינוי היסטורי. לדבריו, הם "מראים שכבר לא מדובר בחברת הלומדים, אלא בחברת הלומדים והעובדים. במשך שנים היה ברור שהחברה החרדית היא

ד"ר מלאך: ברגע שרוב הגברים יוצאים לעבוד, החברה החרדית היא כבר לא חברת לומדים

חברה שרוב הגברים בה לומדים ולא עובדים. עכשיו, ברגע שרוב הגברים יוצאים לעבוד, זה משנה את ההגדרה של החברה החרדית במובן הראשוני. זו כבר לא חברת לומדים".

לדברי מלאך, הסיבות לשינוי המגמה הן הקיצוצים הגדולים בקצבאות לאורך השנים, חוק הגיוס שאושר בקדנציה של הממשלה הקודמת, שבעקבותיו יצאו לשוק העבודה המוני גברים חרדים מגיל 22 ומעלה (עד אז נאסר עליהם לעבוד בגלל הסדר "תורתו אומנותו" הישן) ופתיחתם של יותר מסלולי הכשרה ולימודים לחרדים.

הנתונים על עלייה באחוז הגברים החרדים העובדים אינם מקובלים על יו"ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה. "שטויות, לפי דעתי לא קרה שום שינוי. חברת הלומדים גדלה, לא קטנה", אומר גפני. "לא קרה שום שינוי באורח החיים החרדי ולא יהיה שום שינוי באורח החיים החרדי. הציבור, ברוך ה', גדל, מספר הלומדים גדל, מספר העובדים גדל, והשינוי היחיד שאפשר להגיד יחסית לעבר הוא שחרדים שיוצאים לעבוד. חלקם הגדול רוצים להתפרנס במשכורות נורמליות ולחיות ברווחה יחסית למה שחיו לפני 30 שנה".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?