להרוויח בכבוד בשבת

עובדי משתלה: איסור העבודה בשבת יהפוך אותנו לעניים

משרד הכלכלה מאיים בקנסות של מאות אלפי שקלים על בעלי עסקים הפתוחים בשבת

משתלה. צילום: Bhaskaranaidu, wikipediaמשתלה (צילום אילוסטרציה). צילום: Bhaskaranaidu, wikipedia

עובדת במשתלת סלונר, שפועלת במושב סתריה סמוך לרחובות, פרסמה פוסט בפייסבוק שבו היא מוחה על הקנסות הכבדים שמשרד הכלכלה מטיל על עסקים שפועלים בשבת. "השבוע התבשרנו שלא נוכל יותר לעבוד בשבת", כתבה העובדת. "הקנסות הגבוהים מאלצים את הבעלים לסגור ואנחנו נהפוך לעניים".

במכתב התרעה שקיבלו בעלי המשתלה בתחילת ינואר ממשרד הכלכלה, נכתב כי משתלת סלונר עוברת על חוק איסור העבודה ביום המנוחה. הקנס הצפוי: 321 אלף שקל.

בפוסט כתבה עוד העובדת: "אילו עסקים יכולים להרשות לעצמם לפתוח ולהתעלם מאיום כזה? יש בינינו חד הוריות, מילואימניקים, חיילים משוחררים ועובדים לפני גיל הפנסיה שרוצים ויכולים לעבוד בשבת – בלי זה ההכנסה שלנו תיפגע משמעותית".

בכתבה בחדשות 2 נאמר כי על פי החוק אסור להעסיק יהודים בשבת, אבל עד החודשים האחרונים המדינה לא אכפה את

יש בינינו עובדים שרוצים ויכולים לעבוד בשבת – בלי זה ההכנסה שלנו תיפגע משמעותית

האיסור. לאחרונה חל שינוי במדיניות האכיפה בתחום המשתלות. חלק מבעלי המשתלות מאשימים בכך את שר הכלכלה לשעבר, אריה דרעי, וש"ס. "מאז שהם נכנסו לממשלה יותר ויותר בעלי משתלות מקבלים התרעות וקנסות", אומרים בעלי משתלות בצפון הארץ.

הכותבת הוסיפה כי סגירת המשתלה שבה היא מועסקת תשפיע על 40 עובדים, שהם מספר קטן יחסית, אבל אם כל המשתלות בארץ יקבלו יחס דומה, עשרות עובדים ייפלטו משוק העבודה.

"אנו רוצים להבהיר שהעבודה בשבת לא נכפית עלינו ושחוק איסור עבודת יהודים בשבת הופך אותנו לעניים ועניות יותר", נכתב בפוסט. "אנחנו פשוט רוצים ורוצות להרוויח את לחמנו בכבוד, דעת הקהל ולחץ ציבורי יכולים מאוד לעזור". היא ציינה ששבת הוא אכן יום המנוחה על פי חוק, אבל הוסיפה שיש עסקים ששבת היא היום שבו עיקר הכנסותיהם ופרנסתם תלויה בו.

לידיעה בחדשות 2איך תוכל לפעול?