התנתקות למצטיינים

מש' החינוך בוחן הפרדת דתיים מחילונים בכיתות מחוננים

במשרד בודקים תוכנית להקמת מרכזי העשרה למחוננים שייועדו לדתיים בלבד. מקורות במשרד מזהירים כי המהלך יוריד את הרמה במרכזי המחוננים

יו''ר הבית היהודי נפתלי בנט בויכוח ציבורי באוניברסיטה העברית בהר הצופים. 08.01.2013. צילום: מרים אלסטר פלאש 90.jpgשר החינוך, נפתלי בנט. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משרד החינוך מפעיל כיום 57 מרכזי העשרה למחוננים, שבהם לומדות קבוצות מעורבות של תלמידים יהודים דתיים וחילונים. בחלק מהמרכזים לומדים גם תלמידים ערבים. לאחרונה בוחן המשרד הקמת מסגרת חדשה, שתיועד לתלמידים מחוננים מהחינוך הממלכתי־הדתי בלבד, ובה תמומן הפרדה בין בנים לבנות החל בכיתות ג'.

הנהלת המשרד אף ביקשה לבחון עריכת שינויים בתוכנית הלימודים למחוננים הדתיים, כדי להתאימה לאורח החיים הדתי. באחרונה ביצע אגף המחוננים במשרד החינוך מיפוי של התלמידים שאותרו כמחוננים בבתי הספר הממלכתיים־הדתיים. המשרד הציג למנהלי מרכזי המחוננים במרכז הארץ יוזמה להקמת מרכז מחוננים חדש, שבו ילמדו רק תלמידים דתיים. בישראל פועלים כיום שישה מרכזים למחוננים, שבהם לומדים רק תלמידים דתיים.

מקורות במשרד החינוך מסרו כי הנושא נמצא בבדיקה וכי היוזמה תקודם אם יימצאו מספיק תלמידים העונים על הקריטריונים. באגף המחוננים במשרד מתחו ביקורת על המהלך והזהירו כי הוא עלול להביא להורדת הרמה במרכזי המחוננים.

"לעתים העבודה בקבוצה מעורבת אכן יוצרת בעיות", אומר בכיר באגף למחוננים במשרד החינוך ל"TheMarker". "אבל הן

אגף המחוננים במשרד החינוך ביצע מיפוי של התלמידים שאותרו כמחוננים בבתי הספר הממלכתיים־הדתיים

נפתרות בדיאלוג וברצון להכיר את הקבוצות השונות בחברה – שאי־אפשר לוותר עליו, בייחוד אם אנחנו מתייחסים לתלמידים במרכזים ככאלה שאמורים להגיע בעתיד לעמדת השפעה".

בשנים האחרונות מגבה משרד החינוך מהלכים של הקצנה בחברה הדתית. ב-2013, בתקופתו של שר החינוך הקודם, שי פירון, החל המשרד לממן הפרדה בין בנים לבנות בבתי הספר היסודיים בזרם החינוך הממלכתי־הדתי. באותה שנה הוציא המשרד מספרי הלימוד במדעים שיועדו לחינוך הדתי את הפרקים העוסקים בתהליך הרבייה של בני אדם ובאמצעי מניעה.

במשרד אישרו כי נבחנות הפרדה בין תלמידים דתיים לחילונים והפרדה בין בנים לבנות. עם זאת, בשלב זה לא מדובר על הקמת מרכז חדש, אלא על מימון שעות נוספות לתלמידים דתיים בנפרד, במרכזים הקיימים.

ממשרד החינוך נמסר: "מנהל החינוך הממלכתי-הדתי פנה לאגף המחוננים לפני שנה וחצי, בבקשה לערוך בדיקה אם יש תלמידי חמ"ד שלא מגיעים כלל למרכזי המחוננים, היות ואין שם הפרדה שתואמת את אורחות חייהם. הנושא בבדיקה, ואם אכן יימצא שכך הדבר, ישקול המשרד פתרון הולם בתוך המסגרות הקיימות".

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?