חבלה בעולם ההתחדשות היהודית

חדו"ש: הקואליציה מעוניינת בחילונים בורים, שניתן להחזיר בתשובה

ביקורת בכנסת על החלטת משרד החינוך להקפיא את התמיכה התקציבית בארגונים ליהדות פלורליסטית

יו''ר הבית היהודי נפתלי בנט בויכוח ציבורי באוניברסיטה העברית בהר הצופים. 08.01.2013. צילום: מרים אלסטר פלאש 90.jpgשר החינוך, נפתלי בנט, בדיון ציבורי באוניברסיטה העברית בהר הצופים. צילום: מרים אלסטר פלאש 90

בעקבות החלטת משרד החינוך להקפיא את התמיכה בארגונים ליהדות פלורליסטית ביקשה אתמול ראש השדולה ליהדות מתחדשת בכנסת, ח"כ רחל עזריה מכולנו, לקיים דיון דחוף בעניין בוועדת החינוך. "הארץ" מדווח כי בעוד שהוקפא תקציב התמיכה בארגונים ליהדות פלורליסטית, התקציב המוקדש לסעיפים אחרים בתחום התרבות היהודית גדל בשבועות האחרונים במיליוני שקלים. רוב הכספים בתחום זה מגיעים לעמותות אורתודוקסיות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "נראה שאין גבול לחבלה בעולם ההתחדשות היהודית ולמאמצי ההחזרה בתשובה על ידי ממשלת ההתחרדות של נתניהו-בנט-גפני-דרעי. ביד אחת מזרימים מיליארדים לישיבות ולחינוך ללא ליבה וביד השנייה גוזלים את כבשת הרש של שמונה מיליון שקל בשנה ליהדות החילונית והפלורליסטית". לדברי רגב, "הקפאת תקציבי ההתחדשות היהודית מביאה למסקנה הברורה שהקואליציה לא מעוניינת בחילונים שמכירים את יהדותם, אלא רק בחילונים בורים שהם כר פורה לפעילות מיסיונרית ולהחזרה בתשובה".

"מטרידה במיוחד", הוסיף רגב, "הציניות של מנהיגינו, שבאה לביטוי במערכת של מסרים כפולים וסותרים כאן ובארצות הברית. נפתלי בנט מצייץ עד כמה התרשם מבית ספר קונסרבטיבי באמריקה, אבל עושה כל מאמץ לפגוע בהתחדשות היהודית בישראל. בנימין נתניהו מכריז בוועידת הפדרציות בוושינגטון על מחויבותו להבטיח שכל יהודי, מכל זרם, ירגיש בבית בישראל וממשלתו תסייע במימון המוסדות הלא-אורתודוקסיים, אבל מאפשר לשר החינוך שלו לגזול את כבשת הרש של היהדות החילונית והליברלית".

רגב ציין ש"בנט מבייש בעניין הזה מסורת מפוארת שבה החל שר החינוך לשעבר זבולון המר ממפלגתו, כשעודד את תוכנית תל"י (תגבור לימודי היהדות) בבתי הספר הממלכתיים. המר הבין שיהודים חילונים צריכים להכיר את היהדות בדרכם. בנט פונה למצביעים חילונים, אבל רק כאלה שמוכנים להודות בעליונות של האורתודוקסיה. הגיע הזמן שהוא יבין שהחילונים ואנשי הזרמים

ח"כ עזריה: משרד החינוך צריך לתת את הכסף הזה... כל אחד צריך לייצר את הזהות היהודית שלו, וחשוב שהיא לא תוכתב על ידי קבוצה אחת בלבד

הליברליים לא מקבלים יותר את המונופול האורתודוקסי על לימודי היהדות ושהכפייה של הממסד הדתי רק משניאה עליהם את היהדות".

התמיכה בארגונים ליהדות פלורליסטית – שניתנה במסגרת תקנה מיוחדת שהוקדשה ל"התחדשות יהודית" – היתה בסך 8.6 מיליון שקל ב-2015 ו-7.9 מיליון שקל ב-2016. לפי נתוני משרד האוצר, מאז אושר תקציב המדינה בכנסת, בנובמבר 2015, גדל תקציב הפרק "תרבות יהודית" בכ-17 מיליון שקלים והסתכם בכ-150 מיליון שקלים.

תוספת תקציב ניתנה למרכזים להעמקת החינוך היהודי בבתי הספר הממלכתיים (19.3 מיליון שקלים, עלייה של כ-4 מיליון שקלים) ולמדרשות ליהדות וללימודי ארץ ישראל (21.5 מיליון שקלים, תוספת של 7.6 מיליון שקלים). מתקציבים אלה נהנים בעיקר ארגונים אורתודוקסיים, המזוהים עם הציונות הדתית.

משרד החינוך פרסם הודעה שלפיה מאז נכנס בנט לתפקידו גדל התקציב לתרבות יהודית בלמעלה ממיליון שקל. עם זאת, המשרד אמר כי התוכנית להתחדשות יהודית "מעולם לא יצאה אל הפועל ולכן גם לא הוקפאה". ב-2014 קיבלו הארגונים הפלורליסטיים תמיכה דרך הסוכנות היהודית, עד שמשרד החינוך ישלים את העבודה על התקנה להענקת תמיכה לארגונים אלה. מאז דצמבר 2014 הקפיא למעשה המשרד את העבודה על התקנה.

מיכל ברמן, מנכ"לית ארגון פנים המייצג ארגונים פלורליסטיים, אמרה: "אנו מודאגים מכך ששר החינוך, המדגיש את מחויבותו לכלל ישראל, פועל מראייה סקטוריאלית צרה".

ח"כ עזריה אמרה אתמול כי בחודשים האחרונים שוחחה עם בנט כמה פעמים על הקפאת התקנה להתחדשות יהודית, אך לא הצליחה להביא לחידוש התמיכה בארגונים הפלורליסטיים. "משרד החינוך צריך לתת את הכסף הזה", אמרה עזריה, "זה מהלך נכון מבחינת החברה הישראלית: כל אחד צריך לייצר את הזהות היהודית שלו, וחשוב שהיא לא תוכתב על ידי קבוצה אחת בלבד".

לידיעה ב"הארץ"



איך תוכל לפעול?