לחיות בכבוד

ועדה תבחן ההנחה בארנונה למשפחות ברוכות ילדים

שר הפנים, אריה דרעי, הסביר כי הקים את הוועדה מכיוון שהוא "מכיר מקרוב את המצוקה הכלכלית שבה נתונות משפחות מרובות ילדים"

יו''ר ש''ס אריה דרעי בכנס זכרון שנערך בארנה בירושלים במלאת שנה לפטירתו של הרב עובדיה יוסף 28.09.2014 צילום: פלאש 90יו''ר ש''ס, אריה דרעי, בכנס זיכרון במלאות שנה לפטירתו של הרב עובדיה יוסף. צילום: פלאש 90

שר הפנים, אריה דרעי, מקים ועדה שתבחן את הגדלת ההנחה בארנונה בהתאם למספר הנפשות במשפחה. הוועדה, שבה יהיו נציגים של מרכז השלטון המקומי ונציגי משרד הפנים, תבדוק את מודל ההנחות בארנונה ותמליץ לשר הפנים על התאמות במודל זה.

דרעי מסר: "בכוונתי לבחון את נושא ההנחה בארנונה לקראת 2017. אני מכיר מקרוב את המצוקה הכלכלית שבה נתונות משפחות מרובות ילדים ובכוונתי לאפשר להן לחיות בכבוד ולשלם את מסי הארנונה".

בטבלת ההנחות הקיימת נבדק מספר הנפשות במשפחה לעומת הכנסתה. אם משפחה מרוויחה פחות מהסכום הנקוב בטבלה, היא זכאית להנחה. הוועדה תבדוק, בין השאר, אם הסכומים שקבועים בחוק ושמתעדכנים על פי השכר הממוצע במשק רלוונטיים לעלויות שיש למשפחה בישראל היום.

במשך השנים נעשו ניסיונות כושלים להכניס את הסטודנטים למעגל הזכאים להנחה בארנונה, בעוד שתלמידי הישיבות מקבלים הנחה ניכרת

שאלה נוספת שתיבחן היא מה נחשב להכנסה לצורך חישוב ההנחה. היום כמעט כל הכנסה, מלבד קצבת ביטוח לאומי לילד נכה וקצבת מילואים, מובאת בחשבון לצורך חישוב זכאותה של משפחה להנחה בארנונה.

לפי "כלכליסט", במודל הקיים אוכלוסיית הסטודנטים מופלית לרעה, שכן לעתים קרובות הזכאות להנחה בארנונה מחושבת אחרי תקופת חופשה, שבה סטודנטים עובדים והכנסתם גבוהה יחסית. במשך השנים נעשו ניסיונות כושלים להכניס את הסטודנטים למעגל הזכאים, בעוד שתלמידי הישיבות מקבלים הנחה ניכרת. עיוות נוסף בחישוב ההנחה הוא ההתעלמות משאלת כושר ההשתכרות. הנחה בארנונה ניתנת היום לפי רמת ההכנסה, בלי קשר לשאלה אם אזרח מיצה את כושר ההשתכרות שלו.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?