בהתאם לאורח החיים הקהילתי

משגיח חרדי מונע מנשים לשבת מלפנים בקו ערד-ירושלים

לפי תלונה שהגישה נוסעת חרדית, חסידי גור בערד הנהיגו נורמה נוקשה שמונעת מנשים לשבת בקדמת האוטובוס

נסיעת מחאה של פעילים נגד הדרת נשים בקו הפרדה. 01012012 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נסיעת מחאה של פעילים נגד הדרת נשים בקו הפרדה (צילום אילוסטרציה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בקו 555 של אגד, הנוסע במסלול ערד-ירושלים, עומד גבר חרדי ליד הנהג ומורה לנשים לרדת מהאוטובוס לאחר ששילמו לנהג, לעלות שוב בדלת האחורית ולשבת בחלק האחורי של האוטובוס. לפי תלונה שהגישה נוסעת חרדית, מדובר בנורמה נוקשה שמנהיגים חסידי גור בעיר. הנשים מצייתות להוראות המשגיח ואינן מערערות על הנורמה.

אתר News1 דיווח על הצבת המשגיח בקו 555. ההוראה כי נשים יעלו לאוטובוס מהדלת האחורית מנוגדת להנחיית משרד התחבורה. לפי ההוראה, אפשר לעלות מהדלת האחורית רק בקווים מיוחדים, המכונים קווי מהדרין, שבהם הותקנו מכונות כרטוס מאחור.

"חרדים 10" מצטט את תגובתו של דובר אגד, רון רטנר: "נהגי אגד מונחים שלא לתת יד להדרת נשים. עם זאת, ישנן

ההוראה כי נשים יעלו לאוטובוס מהדלת האחורית מנוגדת להנחיית משרד התחבורה

קהילות הפועלות בהתאם לאורח החיים הקהילתי ומפעילות כללים אלה בצורה וולונטרית. אין לאגד כל מעמד להורות למי שפועל מטעם הקהילה כיצד לנהוג. כאמור, נהגי אגד הונחו שלא לגלות מעורבות כלשהי בנושא הישיבה, אלא אם כן הדבר גולש, חלילה, לגילויי אלימות פיזית או מילולית".

רטנר הוסיף, כי לפי נתוני משרד התחבורה הסדר של עלייה לאוטובוס משתי הדלתות פועל בכ-600 אוטובוסים של חברות התחבורה הציבורית בצפון, בגוש דן ובירושלים. באחרונה הורה משרד התחבורה לאגד לבדוק שאין העלאת נוסעים מהדלת האחורית וכמה נהגים זומנו לבירור.

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?