עת לפשרה

האם יש מקום לשיתוף פעולה לפי הצעות שחר אילן?

אם הדתיים והחילונים לא יידעו להתפשר ולשתף פעולה, ישראל תהפוך למדינת עולם שלישי, כותב יוסי איתן באתר "ויהי אור". הוא מעלה לדיון את השאלה אם לתמוך בהצעות שהעלה לאחרונה סמנכ"ל חדו"ש

השר לשעבר מיכאל מלכיאור מארח את ח''כ ציפי לבני בבית הספר יחד במודיעין, המשלב חילונים ודתיים. 21.12.2010. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickr.השר לשעבר מיכאל מלכיאור מארח את ח''כ ציפי לבני בבית ספר במודיעין, המשלב חילונים ודתיים. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickr.

אם לא יהיה שינוי מגמה דמוגרפי, בעוד 30 שנה יהיו 78% מהתלמידים בחינוך היסודי חרדים או ערבים. רק 14% מהתלמידים ישתייכו לחינוך הממלכתי. אם החרדים ימשיכו להיות מנותקים מעולם העשייה, כותב יוסי איתן בעיתון האינטרנט "ויהי אור", ישראל תהפוך למדינת עולם שלישי. לדבריו, אם החרדים והדתיים רוצים שהמדינה תשרוד, אין להם ברירה אלא לשתף פעולה עם החילונים. לדברי איתן, על החרדים להפנים, שכדי שתהיה אחדות בין המגזרים השונים בחברה, דרושה נשיאה שווה בנטל. "לא לאורך זמן החילונים יסכימו להיות שואבי המים וחוטבי העצים ובשר התותחים".

במאמר המתפרסם ב"ויהי אור", עיתון של חוזרים בתשובה, מעלה איתן את השאלה אם הצעות שהעלה לאחרונה סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, יכולות להיות בסיס לשיתוף פעולה. "כשאני קורא את הצעות הפשרה של שחר אילן, אני בהחלט רואה בסיס טוב לאפשרות לשיתוף פעולה עם תיקונים קלים, הוא מבהיר. "עלינו להבין שאם נמשיך להתעקש על הכל, נישאר בלי כלום".

בין הפשרות המקובלות עליו מונה איתן את הצעתו של אילן להוריד את מספר האברכים המקבלים מימון מהמדינה מ-65 אלף לכ-20 אלף. לפי אילן, משרד החינוך מממן היום 65 אלף אברכים ומעניק להם 900 שקלים מדי חודש. "זה עולה 720 מיליון שקל וגורם למשק נזק שמוערך בעד 15 מיליארד שקלים". הוא מציע ש-12 אלף מאותם 20 אלף יהיו צעירים, שלאחר תקופת לימודים קצרה ייצאו לשירות לאומי או אזרחי.

לא לאורך זמן החילונים יסכימו להיות שואבי המים וחוטבי העצים ובשר התותחים

הצעה נוספת שאיתן מקבל היא, לא לכפות על מוסדות החינוך החרדיים תוכנית ליבה, אלא להגיע להסכמה. למשל, במקום שהילדים בתלמודי התורה ילמדו שעה ביום לימודי חול, הם ילמדו שעתיים "עם מורים שיודעים את החומר". כך הם יגמרו תלמוד תורה עם ידע בתחומים חיוניים כמו חשבון (חישוב אחוזים, לדוגמה). בתמורה יגדל במידה ניכרת היקף לימודי המורשת בבתי הספר הממלכתיים.

אילן מעלה הצעה לבנות בצפון ירושלים שכונה חרדית, אפילו שתיים, "כי גם חרדים צריכים לגור וגם בירושלים". בתמורה הוא מציע שרבני בית וגן יבטלו את ההיתר לקנות דירות בקרית יובל או לפחות יגבילו אותו לרחובות שכבר התחרדו. "כי גם חילונים צריכים לגור וגם להם יש זכות לקיים את אורח חייהם בלי שיפגעו באמונתם". לדבריו, אפשר להרחיב את ההסכם הזה לעוד הרבה מקומות בארץ. יוסי איתן תומך גם בכך.

הצעות אחרות שנהנות מתמיכתו: החילונים יסכימו לוותר על שופינג בשבת ויסתפקו בבידור, תרבות, פיצוציות ובתי מרקחת. בתמורה החרדים יסכימו לתחבורה ציבורית לאזורי הבידור והבילוי, כך שהצעירים החילונים לא יסכנו את חייהם כשהם נוהגים אחרי ששתו. לאחר שפירט את הצעות הפשרה של שחר אילן לחרדים, איתן קורא לקיים דיון עליהן – אילו סעיפים מקובלים על קוראי העיתון, אילו שינויים דרושים בהצעות ועוד. כך תיבחן לעומק השאלה אם יש מקום לשיתוף פעולה עם אילן ועם חילונים הקרובים אליו.

 לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?