ירושלים של חושך

חוק משמרות הצניעות יסגור את ירושלים בלילות

עיריית ירושלים עומדת לאשר בשבוע הבא חוק שיחייב עסקים, מסעדות ומוסדות תרבות לקבל רשות ממועצת העיר להפעילם בלילה. הסוחרים חוששים לפגיעה בעסקים

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת בפסטיבל ברחוב עמק רפאים. 09.11.10 .צילום: מרים אלסטר, פלאש 90ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת בפסטיבל ברחוב עמק רפאים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בלחץ הסיעות החרדיות עתידה עיריית ירושלים לאשר בשבוע הבא חוק המעניק למועצת העיר את הסמכות לסגור עסקים בלילה. המועצה תוכל לקבוע אזורים שבהם מותרת או אסורה פעילות לילית. כל חריגה מאזורים אלה תחייב קבל היתר מיוחד. כך יאפשר החוק בעתיד למועצה בעלת רוב חרדי לסגור כליל את אזורי הבידור והבילוי באזורים החילוניים ולפגוע בחיי הלילה בעיר. תרחיש זה אינו דמיוני, שכן בתקופה שבה עמד בראש העיר אורי לופוליאנסקי, כבר היו לסיעות החרדיות 14 מתוך 31 חברים במועצת העירייה.

 מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי "מדובר בהצעת חוק עזר מיותרת ומסוכנת, שמוטב היה שלא נולדה משנולדה. הצעת החוק תעניק לקואליציה חרדית עתידית את האפשרות לחסל את חיי הלילה של ירושלים, וכבר עתה היא פוגעת בסוחרים ובצעירים החרדים. לא ברור למה ראש העירייה, ניר ברקת, יוזם הצעה כזאת ויש לקוות שיחזור בו ולא ייכנע שלא לצורך ללחציהם של עסקנים חרדים. לא טלאי תיקונים בחוק דרושים, אלא ביטולו".

לדברי רגב, "שוב ושוב אנחנו נתקלים במהלכים של העירייה, שמעלים את התחושה שניר ברקת שכח שהציבור הלא חרדי

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: הצעת החוק תעניק לקואליציה חרדית עתידית את האפשרות לחסל את חיי הלילה של ירושלים

הוא שניצח".

על פי הצעת החוק, שיזמה יהדות התורה, עסקים לא יפעלו אחרי השעה 23:00 ובתי אוכל ומתחמי תרבות לא יפעלו אחרי חצות. רק במתחמים מיוחדים תותר פעילות בכל הלילה או בחלקו. בכל האזורים החרדיים תיאסר פעילות לאחר חצות. ביהדות התורה מסבירים כי הצעת החוק הועלתה מפני שהעסקים גורמים מטרד לשכנים. אבל כרזות שפורסמו בשכונות החרדיות מלמדות שמשמרות הצניעות תומכים בהצעה. אנשי משמרות הצניעות מבקשים לסגור מוקדי מפגש של נערים חרדים, בעיקר ברחובות בר אילן ומלכי ישראל.

במכתב לבעלי העסקים ולתושבים בעיר, הביע ועד סוחרים דאגה מהחוק, שעשוי לפגוע קשות בפרנסתם. במכתב קוראים הסוחרים, רבים מהם חרדים, לציבור בעיר "להקים קול זעקה מפני החוק שפוגע בסיכויַים האחרון לפעול בעיר". מפת האזורים שמועצת העירייה עומדת לאשר מאפשרת את המשך הפעילות הלילית ברוב אזורי העיר. עם זאת, היא תקשה על התפתחות חיי הלילה ועל שינויים. בעתיד היא עלולה להקנות לרוב חרדי שליטה מוחלטת בחיי הלילה בירושלים.

ראו ידיעה בקול ישראלאיך תוכל לפעול?