הסרבן ישלם

אישה מעוכבת גט תקבל 680 אלף שקל פיצויים

בית המשפט לענייני משפחה פסק כי על הבעל הסרבן לשלם לאשתו, לאחר תשע שנים של דיונים משפטיים

הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90הפגנה נגד בתי הדין הרבניים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אישה שבעלה מסרב לתת לה גט זה שנים רבות, זכאית לפחות לקבל ממנו פיצוי כספי בסך 680 אלף שקל. כך פסק לאחרונה בית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון. האישה פנתה לבית המשפט ב-2002 והגישה תביעה, שבה סיפרה כי בעלה בנפרד חבט בגופה, הטיח את ראשה בקיר וברהיטי הבית והשליך חפצים. הוא גם קילל וגידף אותה ואת ילדיה.

הבעל עזב את הבית בשנת 2002. בית הדין הרבני פסק ב-2003 שהאישה לא הצליחה להוכיח את טענותיה להתנהגות אלימה מצד הבעל, ועל כן אין מקום לחייבו בגט. עם זאת, בית המשפט קבע כי מכיוון שהבעל מאוס עליה, מוטלת עליו מצווה לגרשה. ב-2004 החליט בית הדין לחייב את הבעל בגט.

הטוענת הרבנית רבקה לוביץ כותבת ב-ynet, כי לאחר שהבעל דרש תנאים תמורת הגט קבע בית הדין שיש לעכב את פסק הדין לחיוב הבעל בגט. בית הדין קבע גם, שהבעל אינו סרבן גט.

השופטת אסתר שיין: סרבנות גט מהווה פגיעה בערכים המוגנים על ידי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו

הוא עמד בסירובו ואף העלה תנאים בנוגע לתשלום המזונות, זכויות הפנסיה של האישה ועוד. שלוש שנים לאחר שקבע כי יש לחייב את הבעל בגט, שב בית הדין והחליט לחייב אותו לתת לאשתו גט.

לאחר כמה שנים של התדיינות בבית הדין הרבני ובתביעה אזרחית שהגישה האישה, שבעקבותיה סירב בית הדין הרבני להמשיך לדון בתיק, פנתה האישה לבית המשפט לענייני משפחה. בבית המשפט לענייני משפחה הוציאה השופטת אסתר שיין פסק דין חלוט, שבו קבעה כי מגיעים לה פיצויים בסך מאות אלפי שקלים.

"סרבנות גט מהווה פגיעה בערכים המוגנים על ידי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו", כתבה השופטת. היא הוסיפה כי במקרה זה החובה המוסרית של הבעל לתת גט לאשתו, אשר קיבלה גושפנקה מבית הדין הרבני, "ממשיכה להיות תקפה גם לאחר שבוטלו חיובי הגט מסיבות חיצוניות".

 למאמר המלאאיך תוכל לפעול?