"אתם ניצחתם"

לפיד: העסקונה החרדית מזיקה, הצביעו למפלגות חילוניות

בהרצאה לסטודנטים בקריה האקדמית החרדית בקרית אונו אמר יאיר לפיד, שאינו פוסל ישיבה בקואליציה עם המפלגות החרדיות

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90העיתונאי יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

החרדים ניצחו במאבק על זהותה של המדינה ועל חלקם בה, הודה העיתונאי יאיר לפיד, בפגישה עם עשרות סטודנטים בקריה האקדמית החרדית בקרית אונו. הוא קרא להם לקחת אחריות לגורלה – ולגורלם שלהם. קובי נחשוני מצטט ב-ynet את דבריו של לפיד לסטודנטים החרדים: "הרעיון של מדינה שמתנהלת בלעדיכם ואתם רק אורחים בה נכשל, כי אי אפשר להחליט בלעדיכם כלום", אמר.

עם זאת, הוא הדגיש כי העובדה שהציבור החרדי ניצח, אין משמעותה שהחילונים הפסידו. "עכשיו המדינה בבעלותנו המשותפת", טען. "האם אתם עדיין יכולים להגיד לעצמכם שרק החילונים יילכו לצבא כי זה לא עניינכם? האם אתם יכולים לדאוג רק לעניים מהמגזר שלכם? אתם צריכים לקחת אחריות על המדינה".

ב"כיכר השבת" מציינים כי לפיד הסביר: "בישראל התנהל מאבק על הישראליות. זה היה מאבק של מאה שנה. אנחנו חשבנו עליכם שאתם זן נדיר שצריך לשמור עליו כדי שאפשר יהיה להביא את הנכדים ולהראות להם ´אתם רואים ילדים, כך נראה יהודי´, אבל אתם ניצחתם".

לפיד, שרבים מייחסים לו כוונות פוליטיות, נשאל אם יסכים לשבת בקואליציה אחת עם המפלגות החרדיות. הוא השיב, "אהיה מוכן לשבת בכל קואליציה עם כל אדם שדואג כמוני למדינת ישראל". הוא ציין כי מבחינה זאת אינו מקבל את עמדת אביו,

זה בסדר שאתם רוצים שילדיכם ילמדו קודם כל תורה, אבל תנו להם צ'אנס גם לדעת על התנהלות כלכלית ולהבין בטכנולוגיה... אני חושב שהליבה היא כלי קריטי

טומי לפיד, שהתנגד עקרונית לשותפות קואליציונית עם החרדים. עם זאת, יאיר לפיד אמר לסטודנטים: "העסקונה החרדית גרמה לכם יותר נזק מתועלת. היא גרמה נזק עצום והרבתה שנאה בישראל. מי שרוצה באמת לדאוג לאינטרס החרדי – שיצטרף לליכוד, לעבודה, לקדימה, וישפיע שם".

לפיד התייחס גם ללימודי הליבה. "זה נכון שלימודי התלמוד מחדדים את המוח וכל מי שלומד את זה הוא אדם טוב וכשיר יותר אינטלקטואלית", אמר. "זה לא נכון שאם לא מלמדים ילדים מתמטיקה ואנגלית יהיה להם קל להשלים את זה. זה בסדר שאתם רוצים שילדיכם ילמדו קודם כל תורה, אבל תנו להם צ'אנס גם לדעת על התנהלות כלכלית ולהבין בטכנולוגיה ולהכיר את השכנים שלהם מעבר לכביש. אותנו. אני חושב שהליבה היא כלי קריטי וזו זכות מובנית של כל ילד לקבל חינוך".

לפי עמרי מניב מ-nrg, לפיד אמר לאחד הסטודנטים: "אני לא רוצה להיות אויב שלך, אני רוצה להקים איתך מדינה. התחרות איזו חברה יותר מוצלחת לא מובילה אותנו לשום מקום. זה מתנהל כבר שישים שנה ורק הופך אותנו לאויבים".

לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב-nrg

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?