חיילים החוצה

פשקווילים במאה שערים: אין כניסה ללובשי מדים

מודעות בשכונה החרדית יוצאות במלים בוטות נגד חיילי צה"ל. באתר "כיכר השבת" מכנים את המודעות "שפל חדש במאה שערים"

חרדי וחייל מושכים כסף בירושלים. צילום: פלאש 90חרדי וחייל מושכים כסף בירושלים. צילום: פלאש 90

"אין כניסה ללובשי מדים", מכריזים מאות פשקווילים שפוזרו בימים האחרונים במאה שערים בירושלים. הפשקווילים מנוסחים בלשון בוטה ובין השאר נכתב בהם: "אין כניסה לשכונותינו ולבתי הכנסת בלבוש הבגדים הצואים, חיילי, קציני ומפקדי בית הבושת הלאומי". המחברים מסבירים, כי "הופעתם אסון לעתידנו וסכנה לצאצאינו".

בדיווח של טל יחזקאלי מגלי צה"ל נטען, כי המודעות אינן מכוונת נגד כלל חיילי צה"ל, אלא נגד חרדים המשרתים במסגרות שונות בצבא: שח"ר (שירות חרדים), הנח"ל החרדי, חיל המודיעין, חיל הים וחיל התקשוב. הפשקווילים מתפרסמים כשמונה חודשים לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש עם חיילים חרדים ואמר כי מורגש שינוי ביחסה של החברה החרדית למתגייסים.

יצחק, חייל חרדי, התראיין בתוכניתו של רזי ברקאי "מה בוער" ואמר: "הפשקווילים האלה הם כמו קוץ בגינה יפה. מדובר בקבוצה של אנשים שהולכת נגד כולם. כמו שלא אומרים 'נשים חילוניות מחו נגד צה"ל במחסומים', אלא מפרטים בדיוק מאילו ארגונים הן מגיעות, כך לא הוגן לומר שהחרדים הם אלה שפרסמו את הפשקווילים. כמה עשרות קיצוניים לא צריכים להשחיר ציבור שלם".

האתר "כיכר השבת" גינה את הפשקווילים וכינה את פרסומם "שפל במאה שערים". לפי האתר, המודעות מכוונות נגד חיילים

יצחק, חייל חרדי: הפשקווילים האלה הם כמו קוץ בגינה יפה. מדובר בקבוצה שהולכת נגד כולם

המסיירים בשכונה, או מקיימים תרגילי ניווט באזור. האתר מזכיר כי חיילים שהלכו בסמוך למאה שערים בשנה האחרונה הותקפו על ידי הקבוצה המכונה "הסיקריקים". לאחר התקיפה עשה הצבא מאמץ שלא לערוך באזור אימוני ניווט.

עסקן במאה שערים אמר ל"כיכר השבת", כי לא ידוע לו מי חיבר את המודעות. הוא הוסיף: "בשנה האחרונה לא היו כאן אימונים של הצבא ולכן היה שקט, אבל לאחרונה החלו קבוצות חיילים לערוך כאן סיורים וזה הורס לנו את החינוך".

במאמר שפרסם בשנה שעברה ב"הארץ" סיפר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, על חיילים שסיירו במאה שערים והותקפו באבנים שיידו עליהם תושבי השכונה. למקום הוזעקו כוחות משטרה, שנתקלו באלימות דומה. לדבריו, ההתקפה על החיילים היא חלק ממגמה של עלייה באלימות המאפיינת את השכונה. "אין כמעט שבוע שבו אין מיידים אבנים, או שורפים עגלות אשפה, או חוסמים כבישים במאה שערים", כתב אילן. עצם הכניסה של גורמי שלטון או נותני שירותים לשכונה היא עילה להפגנות. ההתנגדות לכניסת חיילים לשכונה נראית כחלק מהמגמה הזאת.

 לידיעה באתר גלי צה"ל

 לידיעה ב"כיכר השבת"

 למאמר ב"הארץ"איך תוכל לפעול?