בית ספר תחת התקפה

קיצונים ניסו למנוע יציאת תלמידות מבית הספר בבית שמש

המשטרה פינתה כ-50 אברכים קנאים שהתנכלו לתלמידות בית הספר אורות נריה. הקנאים מתנגדים לבית ספר לבנות בסמוך למגוריהם. ראש העירייה התנער מאחריות לשלום התלמידות. הורי התלמידות קראו לראש העירייה לקבל את דרישת משרד החינוך

בית שמש. צילום: Topdog1, flickrבית שמש. צילום: Topdog1, flickr

עשרות חרדים ניסו למנוע מתלמידות מהציבור הדתי-הלאומי, הלומדות בבית הספר אורות נריה בבית שמש, לצאת את בית הספר. ב-ynet מדווחים, כי כוח משטרה שהגיע למקום שמר על הסדר והמתפרעים פוזרו. לפי "כיכר השבת", כ-50 אברכים המשתייכים ל"ציבור הקנאים" בבית שמש ניסו למנוע את יציאת התלמידות מבית הספר.

הקיצוניים מתנגדים להקצאת המבנה לבית ספר לבנות, בטענה שהוא ממוקם בסמוך לשכונה שבה הם גרים. משטרת מחוז ירושלים מאבטחת את בית הספר, בגלל החשש מפני ניסיונות התנכלות מצד החרדים הקנאים הקיצוניים.

ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, אמר לכתב ynet קובי נחשוני, כי נראה שנוכחותם של השוטרים אינה מיותרת. אבל אבוטבול הסיר מעצמו אחריות לשלום התלמידות. הוא אמר כי התפרעויות מצדם של החרדים הקנאים הן עניין של זמן וטען כי במצב הנפיץ שנוצר אשמים שר החינוך, גדעון סער, והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ.

בהנהלת אורות נריה הסבירו, כי יממה לפני פתיחת השנה קיבלו הוראות מפורשות ממשרד ראש הממשלה, משרד החינוך והמשרד לביטחון הפנים לפתוח את שנת הלימודים במועדה, במיקום המתוכנן של בית הספר. אבוטבול שב וטען כי המבנה לא הוקצה כחוק לאורות נריה ולכן אנשי בית הספר נחשבים פולשים. עם זאת, הוא הוסיף כי אין לו כוונה למנוע מהם לפתוח את שנת הלימודים.

יום לפני פתיחת שנת הלימודים נפגש אבוטבול עם הורי התלמידות והציע להעביר את בית הספר למבנה סמוך, כדי להרחיקן

ראש העירייה אמר כי התפרעויות מצדם של החרדים הקנאים הן עניין של זמן

מהחרדים. ההורים סירבו לקבל את ההצעה, המשא ומתן פוצץ והעירייה טענה כי "עקשנות ההורים טרפדה את המהלך". חבר ועד ההורים של בית הספר, זאב מוסקוביץ', אמר כי לאבוטבול יש "הזדמנות להביא את כל המגזרים כאן לחיות בשלום. אנחנו קוראים לו להוביל מהלך אמיתי של הידברות, שתפתור את כל הבעיות. אבל בשביל זה צריך לשבת ברצינות סביב השולחן".

במשרד החינוך אמרו, כי הטיפול בפרשה הסתיים ואין היערכות מיוחדת לפתיחת השנה. "המבנה שייך לבית הספר 'אורות נריה' – נקודה. המשטרה תטפל במה שקורה בשטח, כי יש חשש שהקיצונים ינסו לחבל בלימודים, אבל מבחינת המשרד הסיפור נגמר".

יומיים לפני סוף החופש הגדול התכנסו ברחבת בית הספר אורות למעלה מאלף מתושביה הדתיים-לאומים של בית שמש. הם מחו על התנגדות החרדים לפתיחתו. התושבים דרש מהעירייה לא להיכנע, ולפעול על פי דרישת משרד החינוך. הדרישות פורטו במכתב ששיגר לעירייה מנהל הפיתוח במשרד החינוך, יגאל צרפתי. במכתב נדרשה עיריית בית שמש להקצות את המבנה המדובר לבית הספר הדתי לבנות. צרפתי הבהיר, כי אם הדבר לא ייעשה, "המשרד שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך למימוש ההוראה... ובכלל זה הקפאת כל תקציבי הבינוי של העירייה".

לידיעה על הניסיון למנוע את יציאת התלמידות

 לידיעה על פתיחת בית הספר

 לידיעה על שלילת סמכות העירייה להקצות את המבנה לבית הספר

 לידיעה על פיצוץ המו"מ עם ההוריםאיך תוכל לפעול?