חלופה עם מימון

עלייה משמעותית בתקציב לקבורה חילונית

בכל אחת מהשנתיים הקרובות יוקצו לקבורה חילונית 5 מיליון שקל

בית עולם, בית קברות אזרחי בחורשיםבית עולם, בית קברות אזרחי בחורשים

משרד האוצר ומשרד הדתות הודיעו כי התקציב לקבורה חילונית יגדל באופן דרמטי – 5 מיליון שקל לכל אחת מהשנים 2011 ו-2012. השנה הוקצו לצורך זה 300 אלף שקל, וגם הם טרם חולקו לעמותות המפעילות את בתי הקברות הציבוריים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "זו דוגמה מובהקת להצלחה לקדם שינוי ולנצח במאבק נגד רשויות אשר עוינות את החזון של חופש דת. קשה לדעת מה גובר בהתנהגותן של רשויות המדינה – האם רצונן להנציח את הסטטוס-קוו הנותן בלעדיות או עדיפות לחברות הקדישא, או שמא הביורוקרטיה". רגב, המשמש גם יו"ר מנוחה נכונה, עמותה למען קבורה אזרחית חלופית, הוסיף: "זה צעד משמעותי קדימה, אך הדרך עדיין ארוכה ומחייבת שילוב כוחות של כל הפועלים בזירת הדמוקרטיה וחופש הדת".

ההחלטה על הגדלת התקציב התקבלה בעקבות ביקורת חמורה שמתח בית המשפט העליון על שני המשרדים, כותב יאיר אטינגר ב"הארץ". עמותת מנוחה נכונה עתרה לבג"ץ בינואר 2008, בבקשה לחייב את משרד האוצר ומשרד הדתות לתת מימון הולם

אורי רגב: זו דוגמה מובהקת להצלחה לקדם שינוי ולנצח במאבק נגד רשויות אשר עוינות את החזון של חופש דת

לבתי קברות אזרחיים ציבוריים. הכנסת קיבלה ב-1996 חוק המאפשר קבורה אזרחית חלופית. החוק קובע שכל אדם שירצה בכך זכאי לקבורה אזרחית חינם, בדומה לשירות שניתן בחסות חברה קדישא. אבל החוק לא יושם ובג"ץ התערב שוב ושוב כדי לכפות את יישומו.

בדיון בתיק, שהיה ביולי האחרון, אמרו השופטים כי הם נוטים לקבל במלואה את העתירה של מנוחה נכונה, אך העניקו ארכה למדינה. "יש תחושה לא טובה. שמים מקלות בגלגלים כל הזמן", אמר ראש ההרכב השופט אשר גרוניס.

לפני שבועיים הודיעה המדינה כי תגדיל ל-5 מיליון שקל את תקציב הפיתוח לעמותות של מנוחה נכונה המפעילות בתי עלמין ציבוריים בבאר שבע, בקרית טבעון ובכפר סבא בשנתיים הקרובות. עם זאת, המדינה לא חזרה בה מהחלטתה שלא לממן כבישי גישה לבתי העלמין האזרחיים, החלטה שגרוניס מתח עליה ביקורת בבית המשפט.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?