בלי חרדים זה לא יעבוד

חדו"ש לוועדת טרכטנברג: עלייה מזערית בעבודת החרדים

סמנכ"ל העמותה, שחר אילן, הזהיר בישיבת הוועדה שרפורמה שלא תטפל בהוצאת האברכים לעבודה תזיק למעמד הביניים יותר משתועיל. שתי ההצעות המרכזיות של חדו"ש: להתנות הטבות רווחה ודיור בעבודה ולממן רק מוסדות חינוך שמלמדים תוכנית ליבה

פרופ' מנואל טרכטנברג, יו''ר הוועדה לשינוי כלכלי-חברתיפרופ' מנואל טרכטנברג, יו''ר הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי

"שיעור התעסוקה של הגברים החרדים כמעט שלא גדל בעשור האחרון". כך אמר סמנכ"ל מחקר והסברה של עמותת חדו"ש, שחר אילן, לחברי הצוות לשירותים חברתיים של הוועדה לשינוי חברתי-כלכלי (ועדת טרכטנברג). ישיבת הצוות נערכה הבוקר במכון ון ליר בירושלים.

המיתוס הרווח גורס שיש יציאה המונית של אברכים לעבודה. אבל לדברי אילן, מדובר בהתחלות בלבד. "דו"ח בנק ישראל האחרון קובע חד משמעית ששיעור התעסוקה של גברים חרדים כמעט לא גדל. הוא נע בעשור האחרון בין 35% ל-40% ועמד ב-2009 על 39% בלבד". שיעור התעסוקה בקרב שאר הגברים היהודים נשאר בתקופה זו יציב, כ-80%.

אילן הגיש לוועדה מסמך של חדו"ש, שכותרתו "בלי עבודת חרדים זה לא יעבוד". הוא הזהיר ש"תוכנית כלכלית שתזרים תקציבים גדולים לרווחה ולדיור ולא תתנה אותם בעבודה או בניסיון לעבוד תפגע עוד יותר בניסיונות להוציא אברכים לעבודה ותשאיר אותם בישיבות". לכן, "לא רק שהיא לא תסייע למעמד הביניים אלא תפגע בו קשות. כל עסקה חברתית כלכלית חייבת לכלול את שני העקרונות הבאים":

  • התניית כל מימון לבתי ספר בתוכנית ליבה. מוסד חינוך שלא ילמד את מה שהמדינה רואה כבסיס הידע המשותף החיוני לכל ילדי מדינת ישראל לא יקבל אגורה. לא יהיה תקצוב חלקי לליבה חלקית.
חיוני שהוועדה תמליץ על שורת צעדים להוצאת גברים חרדים לעבודה. אחרת, זו עלולה להיות בכייה לדורות
  • התניית קצבאות והנחות רווחה וסיוע לדיור במיצוי כושר ההשתכרות, כלומר, בכך ששני בני הזוג יעבדו או לפחות ינסו לעבוד.

אילן הסביר, ש"אחד הגורמים שמטילים עול כבד על מעמד הביניים ופוגעים בצדק החברתי הוא ההיעדרות של החרדים משוק העבודה. זהו גם הגורם שגדל בקצב המהיר ביותר". לדבריו, הנזק שגורמת היעדרות הגברים החרדים משוק העבודה נאמד בקרוב ל-15 מיליארד שקלים ויותר. לכן, "כל צדק חברתי שמבקש מעמד הביניים חייב לכלול צעדים שיבטיחו שהחברה החרדית תשתלב בחברה ובכלכלה הישראלית".

תומר אביטל מ"כלכליסט" מציין כי אילן טען ש"הזרמת תקציבי רווחה ודיור, בלי להתנות אותם בעבודה, תשאיר את האברכים בישיבות ותגרום נזק גדול למעמד הביניים".

לפי ידיעה של ליאור דטל מ"TheMarker" אילן אמר, "בכל שנה הולך וגדל הנזק שגורמת היעדרות הגברים החרדים משוק העבודה וגדל עוד מחזור ללא הכשרה בסיסית לחיים המודרניים. כל שנה הולך ומתרחק הצדק החברתי ממעמד הביניים. ההזדמנות של ועדת טרכטנברג היא חד פעמית. מה שלא יקרה בתוכנית הכלכלית הקרובה יהיה קשה מאוד לעשות אחר כך. לכן חיוני שהוועדה תמליץ על שורת צעדים להוצאת גברים חרדים לעבודה. אחרת, זו עלולה להיות בכייה לדורות".

לידיעה ב"כלכליסט"

 לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?