על צניעות ואלימות

פוגרום בחנות הספרים "אור החיים" במאה שערים

ההתנכלות לחנות מיוחסת לכאורה לסיקריקים, שמנהלים נגדה מאבק ממושך בטענה שהיא מביאה פריצות לשכונה החרדית; בשכונת גאולה הוצתה חנות בגדים

מאה שערים, צילום: zeevveez, flickrמאה שערים, צילום: zeevveez, flickr

נזק כבד נגרם לחנות הספרים "אור החיים", הממוקמת במאה שערים. ביום חמישי שעבר ערכה העדה החרדית הפגנה בכיכר השבת בירושלים, במחאה על מה שראשיה הגדירו "אירועי פריצות שקיימה עיריית ירושלים בשוק מחנה יהודה ובשכונת נחלאות".

האתר "בחדרי חרדים" מדווח כי בהפגנה השתתפו כאלף איש. בסיום ההפגנה, על פי החשד, פנו חלק מהנוכחים לחנות הספרים. הם ניפצו את חלונות החנות והשחיתו אותה, לכאורה, בטענה כי החנות מוכרת חומרים לא צנועים. "הפורעים נכנסו אל החנות, ניפצו שמשות וזרקו ספרי קודש על הרצפה, זה היה מזעזע", סיפר אחד מתושבי השכונה. בהתפרעויות נפצעה קל אישה.

ההתנכלות לחנות מיוחסת ל"סיקריקים" – פלג קטן בעדה החרדית, שפועל באלימות נגד עסקים שאינם עומדים בדרישות הצניעות המחמירות שלו. לפי "בחדרי חרדים", הסיקריקים נלחמים נגד החנות "אור החיים" זה תקופה ארוכה ובשבוע שעבר הגיעו ההתקפות לשיאן. מנהל החנות אמר כי תיקון הנזק שנגרם לה יעלה הון עתק.

לאחר ההתקפה על "אור החיים" פרסם "בחדרי חרדים" סרטון ממצלמות האבטחה של החנות, שבו נראה אחד הפורעים. בעלי החנות הציע 2,000 שקלים למי שיזהה את האיש. לאחר הפרסום התקבלו עשרות טלפונים מתושבי מאה שערים, שהודיעו כי

הפורעים נכנסו אל החנות, ניפצו שמשות וזרקו ספרי קודש על הרצפה, זה היה מזעזע

לכאורה זיהו את המתנכל.

בשיחה עם האתר "כיכר השבת" אמר אחד הסיקריקים, שלא זוהה בשמו, כי ההתנכלויות לחנות הספרים נובעות מכך שהיא מעודדת "פריצות". לדבריו, פרסומים של "אור החיים" מביאים למאה שערים נשים בלבוש לא צנוע. "שיתלו שלט בכניסה, 'נא להיכנס לחנות בלבוש צנוע', ואנחנו נפסיק את המאבק שלנו נגדם", אמר המרואיין.

לדבריו, סיבה נוספת להתנכלויות היא, שהחנות מוכרת "ספרים של ה'ציונים'". המרואיין הוסיף, "אנחנו לא משתמשים באלימות, אנחנו רק מארגנים משמרות מחאה, ומי שמשתמש באלימות הם שוליים של הציבור".

"בחדרי חרדים" מדווח, כי חנות הבגדים "אליוס" הממוקמת בשכונת גאולה בירושלים הוצתה ביום שישי בצהריים ונשרפה כליל. בשבועות האחרונים רוססו כתובת גרפיטי על הקירות מסביב לחנות ובעליה קיבלו איומים טלפוניים. החנות הוצתה גם כשבוע לפני ההצתה האחרונה, במוצאי שבת, ואז הצליחו צוותי כיבוי להציל חלק מהביגוד. עוברי אורח סיפרו כי ביום שישי, מיד לאחר שהחנות הוצתה, נראה רוכב קטנוע שנמלט מהמקום.

לידיעה על הפוגרום ב"אור החיים"

 לשיחה עם הסיקריק

 לידיעה על הצתת חנות הבגדיםאיך תוכל לפעול?