היו"ר משתלח

גפני: עמוס עוז בטלן, מטומטם, מפעיל טרור

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב: "גפני יכול להשתלח בבכיר סופרי ישראל, עמוס עוז, אבל הציבור הרחב קרוב לקצה גבול סבלנותו לתהליך חליבת הקופה הלאומית על ידי יו"ר ועדת הכספים ושותפיו"

משה גפני, צילום: ויקיפדיהמשה גפני, צילום: ויקיפדיה

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, משה גפני, תקף בחריפות את הסופר עמוס עוז. האתר החרדי "כיכר השבת" דיווח, כי בדברים שנשא במליאת הכנסת התייחס גפני למאמר שפרסם עוז ב"הארץ" בשבוע שעבר.

במאמר כתב עוז, בין השאר: "המשאבים הדרושים לביסוס הצדק החברתי בישראל נמצאים בשלושה מקומות: ראשית, המיליארדים שהשקיעה ישראל בהתנחלויות, שהן הטעות הגדולה ביותר בתולדות המדינה, וגם מעשה העוול הגדול ביותר שלה. שנית, סכומי העתק המוזרמים לישיבות החרדיות, שבהן צומחים דורות של בטלנים בורים אכולי בוז כלפי המדינה, אנשיה ומציאות המאה העשרים ואחת".

גפני אמר במליאה: "אני ישבתי לחשוב, מה מביא אחד כמו עמוס עוז, לדבר שטויות כאלה? ... מה מביא אדם כמו עמוס עוז להפעיל טרור כזה על רקע דתי? ... איש מסוגו של עמוס עוז מנותק לחלוטין מהעם, מנותק מהאנשים העובדים, אלה שגרים בשכונות, בערי הפיתוח – הוא לא מחובר אליהם לחלוטין, והוא עושה טרור, ומעל ראשיהם של הציבור החרדי, של תלמידי הישיבות, הוא מנסה להגיע לציבור הזה".

גפני הוסיף, "הוא אומר להם, תדעו לכם, מי שאשם במצוקות שלכם זה לא אני, עמוס עוז; זה לא אנשים מסוגי, שיושבים על השמנת של המדינה; זה לא אנשים מסוגי, שאנחנו האליטות, קובעים את סדר היום הציבורי ... זה לא אנחנו, זה הם, החרדים,

גפני: אני ישבתי לחשוב, מה מביא אחד כמו עמוס עוז לדבר שטויות כאלה? ... מה מביא אדם כמו עמוס עוז, להפעיל טרור כזה על רקע דתי?

אלה שסובלים מהמצוקות הכי גדולות שיש בחברה הישראלית ... וככה עמוס עוז הבטלן הזה חושב להיבנות ולהתחבר לעם. עמוס עוז ושכמותך, העם לא מטומטם כמוך".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "גפני, נאמן לדרכו הבריונית, מפזר גידופים ועלבונות לכל עבר ומנסה להלך אימים על כל מי שמעז לבקר את פגעי הפוליטיקה החרדית ותוצאותיה הרות האסון למדינה".

לדברי רגב, "גפני מסרב להביט במראה ולהבין כי סירובם של הגברים החרדים להשתתף בשוק העבודה וסירובה של מערכת החינוך החרדית לבנים להכין את התלמידים לעבודה, הם מהגורמים העיקריים לקריסת מעמד הביניים. גפני יכול להשתלח בבכיר סופרי ישראל, עמוס עוז, אבל הציבור הרחב קרוב לקצה גבול סבלנותו וסובלנותו לתהליך חליבת הקופה הלאומית על ידי יו"ר ועדת הכספים ושותפיו. על פי הערכות כלכלנים בכירים – עלות אי ההשתתפות החרדית במשק היא כ-5 מיליארד שקל בשנה. יש גבול לכמות הקצבאות וההנחות שהחברה הישראלית יכולה לממן לאברכים ובני משפחותיהם, וליכולתה של המדינה להשלים עם אי נכונות לשאת בנטל הלאומי של הכלכלה והביטחון. אם החברה החרדית לא תתקן את דרכיה, המשבר הנוכחי יתגמד בהשוואה לפגיעה הצפויה בכלכלת ישראל".

לידיעה ב"כיכר השבת"

למאמר מאת עמוס עוז ב"הארץ"איך תוכל לפעול?