בחזרה לברל כצנלסון

הרמטכ"ל הכריע: "יזכור עם ישראל"

רב אלוף בני גנץ אימץ את המלצות הוועדה שמינה, שבדקה את נוסח תפילת "יזכור" בטקסי אזכרה צבאיים

הרמטכ''ל בני גנץ. צילום: דובר צה''ל, flickrהרמטכ''ל בני גנץ. צילום: דובר צה''ל, flickr

הרמטכ"ל, בני גנץ, אישר את ההמלצה שהגישה ועדה שמינה וקבע כי בקריאת "יזכור" בטקסי אזכרה צבאיים יש לאמץ את הנוסח "יזכור עם ישראל". עם זאת, הוועדה המליצה לשמר ולעגן את המרכיבים הדתיים הכלולים בטקסים אלו: "קדיש", "אל מלא רחמים" וקריאת פרק תהילים.

עמוס הראל מ"הארץ" מזכיר, כי הרמטכ"ל מינה את הוועדה, שבראשה עמד האלוף במילואים ישי בר, בעקבות סערה ציבורית שקמה בעקבות פרסום ב"הארץ" באמצע יוני. אז התברר כי בתכתובת רשמית של מזכירות הפיקוד העליון, הפועלת לצד לשכת הרמטכ"ל, נאמר כי ההנחיה המחייבת היא לומר "יזכור אלוהים".

הוועדה מצאה כי כבר ב-1962 נכנסה לתוקף פקודת מטכ"ל, ששינתה את הנוסח המקורי שחיבר ברל כצנלסון ב-1920, אשר נפתח במלים "יזכור עם ישראל". הפקודה חוברה לבקשת הרב הצבאי הראשי אז, שלמה גורן, וקבעה כי הנוסח יהיה "יזכור אלוהים".

לילך שובל מ"ישראל היום" מציינת, כי האלוף בר כתב לרמטכ"ל, שבדיוני הוועדה התברר כי חלק ניכר מהיחידות בצה"ל לא קיימו את פקודת מטכ"ל מ-1962. באותן יחידות המשיכו לקרוא את הנוסח המקורי. בוועדה מעריכים, כי בכמחצית מהיחידות הצבאיות

הוועדה מצאה כי יותר מ-90 אחוז מהמשפחות השכולות העדיפו את הנוסח "יזכור עם ישראל"

השתמשו בנוסח "יזכור אלוהים" ובמחצית האחרת בנוסח "יזכור עם ישראל".

אחד השיקולים שמאחורי המלצת הוועדה הוא הצורך להתחשב במשפחות השכול, שרבות מהן – ולא רק החילוניות – העדיפו את הנוסח "יזכור עם ישראל". אחד ההורים שדיברו בפני הוועדה אמר כי הוא דתי המתפלל שלוש פעמים ביום, אבל פעם בשנה הוא רוצה להתפלל "תפילה חילונית". הוועדה בדקה ומצאה כי יותר מ-90 אחוז מהמשפחות השכולות העדיפו נוסח זה. שיקול נוסף של הוועדה היה הרצון לכבד גם את ההורים השכולים האתיאיסטים והחילונים, שציינו כי הטקסטים הדתיים שנקראים באזכרות אינם מדברים אליהם.

באתר "כיכר השבת" נמסר, כי לדברי האלוף בר בני משפחה שכולים דתיים רבים, וגם חלק מהרבנים, תמכו בחלופה של "יזכור עם ישראל".

בעקבות החלטת הרמטכ"ל יעוגן הנוסח "יזכור עם ישראל" בפקודה זמנית. בשבועיים הקרובים תעוגן ההחלטה בפקודת מטכ"ל רשמית. בצה"ל מדגישים כי ההחלטה על הנוסח "יזכור עם ישראל" תקפה לטקסים צבאיים בלבד.

לידיעה ב"ישראל היום"

לידיעה ב"הארץ"

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?