אחרי לתותחנים

בחיל התותחנים מקימים סוללה חרדית ראשונה

הוכשר מסלול מיוחד שיאפשר גיוס חרדים לתותחנים; בחב"ד מכחישים פרסום כאילו ראשי החסידות מנהלים שיחות עם צה"ל על גיוס צעירים לצבא

חיילי גדוד נצח יהודה בסיום מסע של 40 ק''מ 16.02.10. אביר סולטאן, פלאש 90חיילי הנח"ל החרדי בסיום מסע של 40 ק''מ. צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

דיונים בין רבנים לבכירים בצבא אפשרו את הרחבת הגיוס החרדי לצה"ל. כרמלה מנשה מקול ישראל מדווחת, כי בעוד כשלושה חודשים יתגייסו לחיל התותחנים כ-60 צעירים חרדים, שיקימו את הסוללה החרדית הראשונה בצה"ל. הגיוס התאפשר לאחר שבבסיס הטירונים בשבטה שבנגב הוכשר מתחם לטירונים החרדים. בצוות המדריכים של התותחנים החרדים לא ייכללו נשים.

תת אלוף דוד סוויסה, קצין תותחנים ראשי אמר כי אין כל כוונה להתפשר על הדרישות המקצועיות שיוצבו לחיילים החרדים. הוא אמר כי הטירונים החרדים הם מתגייסים איכותיים.

בשבוע שעבר כתב לוי אשכנזי באתר "לדעת", כי ראשי חב"ד מנהלים שיחות עם מפקדים בכירים בצה"ל, שבעקבותיהן עשוי לקום מסלול מיוחד לגיוס חב"דניקים. הידיעה הסתמכה על כתבה שפורסמה בעיתון "ישראל היום". השיחות נועדו לאפשר לצעירים מחסידות חב"ד להתגייס לצבא ובה בעת להמשיך במסלול המיוחד של אנשי חב"ד, הכולל שנת לימודים בבית המדרש בניו יורק ושנה של סיוע לשלוחי חב"ד בחו"ל. לפי הדיווח,

ישיבות חב"ד: היננו להודיע כי מעולם לא ניהלנו מו"מ ולא הבענו כל הסכמה ח"ו לגיוסם של בני ישיבה

הצבא יאפשר לבחורים לסיים שלוש שנים של ישיבה גדולה ואחר כך לצאת ללימודים בניו יורק. בשובם יתגייסו החב"דניקים למסלול צבאי המותאם לציבור החרדי.

ב"לדעת" דווח כי בצבא ראו בכך מהלך שיסייע להגדיל את מספר המתגייסים החרדים וכי רבני חב"ד נתנו את ברכת הדרך למהלך. אבל באתר "כיכר השבת" נכתב כי בחסידות חב"ד מכחישים את הידיעה שפורסמה ב"ישראל היום".

בהכחשה, שפורסמה תחת הכותרת "להד"ם", מודיעות ישיבות חב"ד כי "בתגובה לפרסום בעיתונות הכללית שיש בו משום חילול שם חסידות חב"ד, היננו להודיע כי מעולם לא ניהלנו מו"מ ולא הבענו כל הסכמה ח"ו לגיוסם של בני ישיבה... כחלק מעולם התורה, דעתנו ברורה וגלויה, אין לבחור יר"ש אלא ד' אמות של הלכה בין כותלי הישיבות הקדושות בלבד".

לידיעה בקול ישראל

 לידיעה ב"לדעת"

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?