קו פרשת המים

תא"ל רוגובסקי: הסיבה העיקרית לאי גיוס לצה"ל היא דת

ראש חטיבת תכנון כוח האדם באכ"א אומר כי אחוזי הגיוס במגמת ירידה בעיקר בגלל הבנים החרדים והבנות הדתיות

משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל. מרץ 2010משמרת מחאה של הפורום לשוויון בנטל בבני ברק לרגל עשור להגשת חוק טל, מרס 2010

"הסיבה העיקרית לאי גיוס לצה"ל היא הדת", אומר תת אלוף אמיר רוגובסקי. לדבריו, ב-1990, 75% מהיהודים התגייסו (בנים ובנות), ואילו בשנת 2010 ירד אחוז המתגייסים ל-67%. "ב-2020 התחזית שלנו היא 64%. המגמה מצביעה על ירידה, בגלל שתי סיבות עיקריות: החרדים והבנות הדתיות, שחלקם באוכלוסייה גדול יותר".

רוגובסקי, ראש חטיבת תכנון כוח האדם באכ"א, אומר בראיון לעורך המגזין "ישראל דיפנס", עמיר רפפורט, כי רק כ-50% מבני ה-18 יתגייסו לצה"ל בחודשים הקרובים. לדבריו, "משפחה יהודית ממוצעת מונה 2.5 ילדים, ובמשפחה חרדית יש מעל שבעה ילדים בממוצע. כיום 28% מהילדים שלומדים בכיתות א' בחינוך היהודי הם מהזרם החרדי. אפשר להשליך מזה על החיזוי בעתיד. אם מצרפים את המיעוטים, מחצית מהאזרחים כבר לא מתגייסים. אנחנו נגיע ל-46% גיוס ב-2020. אפשר להגיד שהיום אנחנו בקו פרשת המים בין העובדה שרוב הנוער מתגייס לצה"ל ובין אלה שאינם מתגייסים".

כיום 28% מהילדים שלומדים בכיתות א' בחינוך היהודי הם מהזרם החרדי. אפשר להשליך מזה על החיזוי בעתיד

אתר מאקו מדווח כי בראיון אמר עוד תא"ל רוגובסקי: "בקרב הבנים הקבוצה המרכזית שלא מתגייסת היא של חרדים במסלול 'תורתו אומנותו' – 13% מהאוכלוסייה. זה הולך וגדל, אבל יש גם מגמת האטה בקצב הגידול בשל צעדים לעידוד הגיוס בקרב חרדים. הקבוצה השנייה היא הפטור הרפואי והנפשי, והיא מונה יחד 6%. האחוזים הללו הם לא בהכרח השתמטות חילונית. אפשר למצוא בקבוצה זו גם חרדים ואוכלוסיות נוספות".

נתוני הגיוס שהציג רוגובסקי כוללים גם את האוכלוסייה הערבית. בקרב היהודים בלבד, שיעור המתגייסים הוא כ-67% (כ-75% מהבנים ופחות מ-60% מהבנות). קבוצת האוכלוסייה עם שיעורי הגיוס הגבוהים ביותר היא הדרוזים, עם למעלה מ-80% גיוס (בנים בלבד).

לידיעה באתר מאקואיך תוכל לפעול?